Chińskie zioła na pielęgnację włosów

Chińskie zioła na włosy

Dbaj o włosy

Chińskie zioła na pielęgnację włosówJakoś tak wyszło, że kolejny wpis z rzędu jest efektem komentarza po jednym z wpisów. Jakiś czas temu jedna z pań wspomniała o chińskiej medycynie naturalnej, która ma pomagać na włosy. Metody, które tam zaprezentowała były dość „oryginalne”, ale skłoniły mnie do poszukania nieco więcej informacji na ten temat. I tak właśnie natrafiłem na parę ziół, które ponoć mają świetny wpływ na naszą fryzurę, niektóre powstrzymują wypadanie włosów.

Od razu, na początku zaznaczam, że nie biorę odpowiedzialności, za rzeczywiste działanie tych roślin, bo ich nie sprawdzałem. Tak naprawdę, dzisiejszy wpis jest raczej informacyjny, tak abyście mieli świadomość, że nie tylko skrzyp i pokrzywa są stosowane w przypadku problemów z włosami. Czy egzotyczne, czy nasze – swojskie, lepsze? Nie mnie to oceniać, wybór należy do Was

Jakie chińskie zioła?

Tak naprawdę mógłbym się skupić na dwóch roślinach, typowo chińskich, że tak się wyrażę. I tak są to odpowiednio: ligustr i eclipta. Tej pierwszej rośliny jest około 50 gatunków. Ta, która ja wynalazłem przypomina nieco jagody (dokładniej rzecz biorąc jej owoce przypominają). Według naturalnej chińskiej medycyny ekstrakt z tej rośliny ma poprawiać „ciemną naszego organizmu”, a bardziej naukowo – poprawiać i wzmacniać cebulki włosów.

Druga z roślin jest dużo bardziej znana w naszym kraju. Eclipta Alba -bo taka jest jej pełna nazwa – jest określana jako „władca włosów” (jeśli dobrze doszukałem się to jest określenie pochodzące z Indii). Stosowana jest w dwojaki sposób. Albo pod postacią olejku (zapewne do „wklepywania w skórę głowy), lub też okładów. Najlepiej sprawdza się w sytuacji kiedy potrzebujemy nieco przyciemnić włosy, lub też ich wzmocnienia. Ma również przyśpieszać porost włosów. Panom jednak odradzam stosowanie tej rośliny,bo prawdopodobnie po prostu nie zadziała. Z tego co wyczytałem, to raczej Eclipta przyda się tylko paniom.

Chińskie zioła, to nie tylko egzotyka

Trochę wcześniej nagiąłem rzeczywistość, pisząc o egzotycznych dla nas ziołach. O ile faktycznie część roślin, które wykorzystywane są w medycynie, jak i na poprawę urody, jest dla nas – Europejczyków – kompletnie tajemniczymi. O tyle, całkiem sporo roślin, które na co dzień stosujemy, czasem nawet nieświadomie, kupujemy szampony i odżywki zawierające składniki prosto z chińskich podręczników zielarstwa.

Mowa tutaj o tych roślinach, które mają wzmacniać włosy i przyśpieszać ich wzrost. Najczęściej są one bogate w saponiny i alkaloidy, czyli składniki mające ogromny wpływ na stan skóry głowy, mieszki włosowe, ale i krążenie krwi. Oczywiście nie jest taka, że każda z nich działa w tak kompleksowy sposób. Najczęściej trzeba po prostu połączyć kilka roślin w jednym preparacie. Czy to będzie szampon, maseczka na włosy, czy po prostu suplement diety w kapsułkach. To jakby jest mniej istotne, różni się tylko sposobem działania.

Jakie to te mniej tajemnicze rośliny? Ano na przykład korzeń rdestu. Myślę, że to dość znana roślina. Na pewno, dużo bardziej popularny jest… rumianek. Tak, również i on jest charakterystyczny dla chińskiej medycyny naturalnej. Dzięgiel to kolejna roślina pochodząca z tamtego rejonu świata (jego zimniejszej, północnej części), która tam stosowana jest na włosy. U nas z tego co kojarzę robi się z niej głównie dzięgielówkę.

I to chyba tyle na dzisiaj. Tematu pewnie nie wyczerpałem, więc proszę o komentarze z jakimiś roślinami, które wywodzą się z chińskiej medycyny, a według Was są warte uwagi.

PRZECZYTAJCIE RÓWNIEŻ:WINOGRONA NA WŁOSY

One thought on “Chińskie zioła na włosy

  • słyszałam, że ten produkt procerin.pl ma bardzo ziołowy skład, bardzo naturalny bez żadnej zbędnej chemii. Czytałam o niem wiele dobrych komentarzy, czy uważacie, że to będzie dobry prezent dla męża? ostatnio ma duże problemy z włosami, a raczej z ich brakiem…

Dodaj komentarz