Chcesz aby rosły zdrowo. Pamiętaj o…

Dbaj o włosy

Paru prostych zasadach. Dzisiejszy wpis przeznaczony jest raczej dla pań, chociaż i panowie znajdą w nim coś dla siebie. Pytanie co zrobić, aby były zdrowe, jest chyba jednym z częsiej powtarzających się na wszelkiego rodzaju stronach, w komentarzach i na fanpage’ach dotyczących urody. Spróbujmy więc na nie odpowiedzieć.

Po pierwsze odżywianie

Tak, przede wszystkim dieta. Często tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak duży wpływ ma to co znajdzie się na naszych talerzach. Na tym najbardziej podstawowym poziomie, konkretne składniki są nam po prostu potrzebne do życia. Gdybyśmy zaczęli wchodzić w temat nieco głębiej, to mają one wpływ na poszczególne narządy, układy itd. Nas tutaj interesuje najbardziej interesuje co pomaga skórze i włosom. Oczywiście w ogóle nasz jadłospis musi być zdrowy i zbilansowany.

Co to znaczy? To chyba jedna z częściej powtarzanych fraz. Jednocześnie prostych, ale też skomplikowanych. No bo w zasadzie co to tak naprawdę oznacza? Upraszczając, nasz jadłospis nie może być głodowy (żadne tam notoryczne odchudzanie) i muszą się w nim znaleźć węglowodany, białka i tłuszcze. Oprócz tego witaminy i pierwiastki. Czyli co mamy jeść? Chude mięso, warzywa, produkty zbożowe, tłuszcze pochodzenia roślinnego i nabiał. Przydadzą się też owoce. I tak naprawdę tym „załatwiamy” sprawę. Jeśli z jakiegoś powodu włosy będą wyraźnie w gorszym stanie, to może oznaczać braki niektórych składników (głównie żelaza, cynku itd.). Nie zawsze jednak.

Po drugie pielęgnacja

W tym właśnie może leżeć przyczyna osłabienia fryzury. Czasem robimy to w sposób na tyle szkodliwy, że włosy nam leca. Jak je więc prawidłowo pielęgnować? Na ten temat napisano wiele, sam swoją cegiełkę do tego dokładam i jeszcze pewnie wiele tekstów powstanie. Nie spodziewajcie się jednak tutaj złotej zasady. Temat jest szeroki i nie da się omówić wszystkich aspektów w jednym tekście. Generalnie warto obserwować w jaki sposób zachowują się Wasze włosy. Jak często potrzebuja mycia. Jak wygladają po szamponie, którego używacie. Odżywki owszem, ale nie każda i nie zawsze takie same i w podobnej częstotliwości (przykładowo latem przyda się olejowanie do 2 razy w tygodniu). Wcześniej napisałem, że nie ma złotej zasady, ale jednak wpadłem na takową. W sumie jest ona dość oczywista.

lokówka

Po trzecie nie szkodzić

To jest właśnie zasada, której trzeba się trzymać. Szkodzimy sami, szkodą nam i czynniki zewnęntrzne. Na te drugie raczej nie możemy zbyt wiele poradzić. Możemy siebie i włosy przed nimi chronić. Teraz latem to między innymi słońce. Skupmy się na tym jak sami sobie możemy szkodzić. Przede wszystkim stylizacja włosom. Jeśli by się zastanowić to naprawdę bardzo je męczymy. Owszem mamy dostęp do różnego rodzaju preparatów do stylizacji, które jednocześnie mają odżywiać. Różnie to by Cóż, proponuję jednak podejść do sprawy z rozsądkiem. Jak do wszystkiego. Wiele w tej materii zależy też od rodzaju fryzury. Co można z nimi, a czego unikać.

Jakie są Wasze pomysły na to, aby włosy rosły zdrowo? Z chęcia poczytam:)

Dodaj komentarz