bursztyn

Bursztyn – poznaj jego właściwości

Porost włosów

Jeśli dziwicie się skąd akurat taki temat na blogu o łysieniu, to po przeczytaniu tekstu, przestaniecie. Bursztyn zwykle kojarzy się z biżuterią, ale ma on bardzo ciekawe właściwości.

Czym właściwie jest?

Zanim poznamy jego właściwości, warto wiedzieć z czym mamy do czynienia. Bursztyn to nic innego jak zastygnięta, czy bardziej skamieniała żywica drzew iglastych. Jego wiek ocenia się na bagatela 40 do 50 mln lat. Ciekawostką może być to, że jest to jedyny obecnie znany kamień pochodzenia roślinnego. Niektóre z bursztynów zawierają w sobie szczątki owadów. Zdarzają się też rośliny. Określa się to mianem inkluzji.

Skład bursztyny w największym stopniu jest zależny od jego wieku. Natomiast przede wszystkim ma w sobie węgiel, wodór, tlen i siarkę. Bursztyn może być prześwitujący lub nieprzezroczysty. Jest też nierozpuszczalny (w „standardowych” warunkach).

Właściwości bursztynu

Bardzo chętnie stosowany jest w litoterapii. Zwolennicy takiej formy leczenia wskazują, że przykładanie go do splotu słonecznego pozwala pozytywnie wpłynąć na układ krążenia, serce i pracę śledziony.

My jednak skupimy się na kwasie bursztynowym. Dostarczany do organizmu między innymi pozytywnie wpływa na usprawnianie procesu przemian energetycznych w komórkach (np. serca i mózgu). Wykorzystuje się go w lekach na owrzodzenia, jak również maściach na bóle reumatyczne. Kwas bursztynowy, ale też i olej można spotkać w przemyśle kosmetycznym. Mają one właściwości dezynfekujące. Poleca się go na ukąszenia owadów.

Bursztyn jako odżywka na włosy

Jeśli dobrze poszukacie to znajdziecie w preparatach przeznaczonych do rewitalizacji fryzury. Chyba najbardziej znana jest odżywka Jantar. Oprócz wyciągu z bursztynu znajdują się w niej między innymi witaminy A, E i H. Odżywka ta ma w sobie alkohol.

W jaki sposób działa? Przede wszystkim będzie pomocna w przypadku wypadających włosów. Najlepiej stosować ją przez cały miesiąc. Potem należy ją przerwać. Wracając do właściwości tego preparatu, to sprawdzi się on w przypadku podrażnień skóry. Trzeba mieć jednak świadomość, że zawarty w nim alkohol w pewnych warunkach może ją wysuszyć. Odżywka powoduje też pojawienie się nowych włosów.

Dodaj komentarz