Budowa włosa

Porost włosów

Obiecałem ostatnio, że podejmę ten temat i obietnicy dotrzymuję. Co prawda kolejność może nieco zaburzona, bo najpierw pojawia się cykl życia włosa, a dopiero potem jego budowa, ale zawsze można  “odwrócić” sposób czytania; ).

Włos w 200-krotnym powiększeniu. Autor Jan Homann
Włos w 200-krotnym powiększeniu. Autor Jan Homann

Zacznijmy od tego czym w zasadzie ten nasz pojedynczy włos jest (tutaj istotna uwaga dotyczy to wszystkich, a nie tylko tych na głowie). To nic innego jako nitkowaty, zrogowaciały twór naszego naskórka. Włosy mogą znajdować się praktycznie na całym ciele. Wyłączone z ich obecności są wnętrza dłoni, czy podeszwa stopy.

Z czego zbudowane są włosy?

Z keratyny. To w zasadzie grupa pewnego rodzaju nierozpuszczalnych w wodzie białek. Są one wytwarzane przez wyspecjalizowane w tym komórki znajdujące się w naskórku. Określa się je mianem keranocytów. Nasze białki mają niestety pewną złą przypadłość. Keratyna włosów bardzo łatwo „związuje” różnego rodzaju metale ciężkie. Z tego powodu między innymi możemy tracić włosy w nadmiarze w sytuacji w której jesteśmy wystawieni na ich działanie (praca z substancjami toksycznymi na ten przykład). A tak przy okazji, ta kwestia może być wykorzystana jako dowód. Na co? Ano na zatrucie, np. arsenem, a dokładniej rzecz ujmując arszenikiem (trójtlenek tego pierwiastka).

Jak zbudowany jest włos?

To dość proste. Pojedynczy włos, to po pierwsze część tkwiąca w skórze sięgająca do tkanki podskórnej. Ją określamy mianem korzenia. Druga z części wystaje ponad skórę i co istotne nie zawiera żywych komórek (wspomniane zrogowacenie). Ona z kolei nosi nazwę łodygi. Korzeń jest objęty tzw. pochewką, określaną mianem mieszka włosowego. Kończy się on wyraźnym zgrubieniem. To cebulka włosa. W tę ostatnią z kolei od dołu „wpukla się” unaczyniona brodawka. Miejscem gdzie bezpośrednio powstaje włos jest cebulka. Możecie się też spotkać z określeniem opuszka.

Istotny jest też gruczoł łojowy i mięsień przywłosowy. Ten ostatni służy do… zatrzymywania ciepła. Jest on przymocowany do mieszka włosowego i do tkanki naskórka. W sytuacji, kiedy mięsień się kurczy, włosy stają nam dęba. (prostuje się również mieszek). To ma zapewnić utrzymanie ciepła. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku człowieka ta funkcja jest w zasadzie już w zaniku. Wspomniany gruczoł łojowy wydziela sebum. To on jest odpowiedzialny za natłuszczenie włosów (ale także naskórka). To w jaki sposób gruczoły działają jest regulowane między innymi przez hormony płciowe. Co istotne „ w pewnym stopniu”, a nie tylko i wyłącznie przez nie. To w zasadzie wszystko na dzisiaj 🙂

Dodaj komentarz