Biotyna i jej wpływ na włosy

Leczenie łysienia

Określana bywa witaminą życia. Biotyna to nic innego jak witamina B7, ale spotkacie się także z tym, że jest opisywana literą „H”. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie jaki wpływ ma ten składnik na nasze włosy.

domowe

Co powinniście o niej wiedzieć?

Na początek parę informacji, które może się Wam przydać. Jej nazwa wzięta została z greckiego. Od słowa „bios”. Oznacza ono życie. Witamina B7 należy do grupy składników rozpuszczalnych w wodzie. Nie będę Was zanudzał chemią, napiszę tylko tyle, że biotyna jest heterocyklicznym organicznym związkiem chemicznym.

Jakie zadania stoją przed witaminą B7?

Ma ona sporo do powiedzenia w naszym organizmie. Najbardziej ogólnie można by napisać, że odpowiada za szereg ważnych reakcji biochemicznych. To oczywiście nie musi Wam wiele powiedzieć. Dlatego postaram się rozwinąć temat a przy okazji opisać objawy niedoboru witaminy B7.

Biotyna jest związana z węglowodanami, syntezą tłuszczy i pracą tarczycy. Witamina B7 ma też znaczenie dla stanu skóry i włosów. O czym za chwilę. Niedobór biotyny może spowodować między innymi apatię, problemy ze snem, rozdrażnienie i bóle mięśniowe. To jednak nie wszystko. Problem z odpowiednią ilością tego składnika jest łączony z depresją.

Witamina B7 a Twoja fryzura

Nas oczywiście najbardziej interesuje tutaj to, że niedobór biotyny powoduje nadmierne wypadanie włosów. Jedna z koncepcji wskazuje, że w tym akurat przypadku to efekt zaburzenia metabolizmu tłuszczy. Do którego to prowadzi właśnie niedobór witaminy B7. Składnik ten ma kumulować cząsteczki siarki (niezwykle ważne dla włosów). Następnie zasila się nimi macierz włosów.

Wracając do niedoboru, to dobrą informacją jest to, że nie tak prosto go osiągnąć. Jego przyczyną może być nadużywanie alkoholu. Powodem jest też przedłużająca się głodówka. Często jak przyczynę wskazuje się długotrwałą terapię antybiotykami.

Jedno ze źródeł biotyny
Jedno ze źródeł biotyny

Jeśli chcecie uniknąć niedoboru, to warto do diety włączyć parę produktów. Gdzie znajdziecie ten składnik? Na pewno w jadłospisie nie może zabraknąć jajek (w żółtkach jest obecny ten składnik), mleka i otrębów. Jeśli ich akurat nie lubicie, to witamina B7 obecna jest również w sardynkach, a także wielu warzywach (mam tutaj na myśli między innymi szpinak, kalafior i pomidory).

Witamina B7 bywa wykorzystywana ze względu na swoje właściwości w preparatach na wypadnie włosów, a nawet przeciwko łysienie. Biotyna jest jednym ze składników Profolanu. Preparatu przeznaczonego do walki z męskim łysieniem.

Profolan w okazyjnej cenie 

Dodaj komentarz