Alternatywne terapie na łysienie

Naturalne sposoby na łysienie

Terapie alternatywne również stosuje się na łysienieIstnieje pewna zależność, która ma rację bytu również w przypadku problemów z łysieniem. Im mniejsza skuteczność kupowanych, często za duże pieniądze, preparatów tym większe prawdopodobieństwo, że prędzej czy później sięgniemy po metody, które z przyjętym kanonem medycyny mają nierzadko nie wiele wspólnego.

Chyba najwięcej tego typu pomysłów pojawiło się wokół łysienie plackowatego. Ich popularność wynika dokładnie w tym wypadku z tego iż „zwykłe” medyczne sposoby niekoniecznie są skuteczne. Przykładem jest leczenie ambulatoryjne łysienia plackowatego, które dokonywane jest za pomocą minoxidilu, miejscowo cygnoliną, lub poprzez terapię kortykosterydową. W każdym z tych przypadków efekty są mówiąc oględnie nie do końca zadowalające. Stąd coraz więcej osób skłania się ku akupunkturze, stosowaniu olejku z wiesiołka (o którym nieco później), różnym najczęściej chińskim ziołom.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku (dokładnie w 1998 roku) przeprowadzono ciekawy eksperyment dotyczący próby niekonwencjonalnego leczenie łysienia plackowatego. U 86 pacjentów z tym problemem zastosowano dość ciekawą terapię. W skórę głowy w miejscach gdzie nastąpiła utrata włosów wcierano specjalną miksturę. W jej składzie znajdowały się: olejek tymiankowy ( 2 krople), olejek lawendowy (3 krople), olejek z rozmarynu (również 3 krople) i olejek cydrowy (2 krople). Wszystkie te składniki rozpuszczono w 3ml oleju z jojoby wymieszanego z 20ml oleju z pestek winogron. Po około 2 minutach wcierania na głowę nakładano ręcznik i tak trzeba było siedzieć godzinę. Efekt tego doświadczenia? U 46% pacjentów zarejestrowano poprawę. Sami autorzy eksperymentu twardo stoją na stanowisku, że ta mikstura to obecnie najlepsza metoda na łysienie plackowate. Kłóci się to jednak z najnowszymi badaniami, które na pozycji lidera w leczeniu tego problemu stawiają alergeny kontaktowe.

Wspominany olejek z wiesiołka to z kolei składnik, który stosowany jest w leczeniu chyba wszystkich możliwych problemów (wspiera metabolizm, walczy z cholesterolem, cukrzycą, otyłością, chorobami naczyniowymi – a to nie wszystkie z nich). Dodatkowo niektórzy przekonują, że potrafi poradzić sobie z łysieniem plackowatym. Zakładając, że faktycznie wpływ na lepszy metabolizm, można postawić tezę, że wpływa na wygląd włosów i ich ewentualne wypadanie, ale ciężko to jednak połączyć z łysieniem plackowatym.

 

Dodaj komentarz