Witaminy A i B mają wpływ na stan naszych włosów

A+B=Piękne włosy

Dbaj o włosy

Witaminy A i B mają wpływ na stan naszych włosówWbrew pozorom nie posiadłem wiedzy na temat jakiegoś tajemnego wzoru, który to ma zapewnić nam piękne, mocne, a przede wszystkim nie wypadające w nadmiarze włosy. Chociaż z drugiej strony jest coś w tym działaniu umieszczonym w tytule. Czy są więc tajemnicze A i B?

Otóż chodzi o…. witaminy. Dodam, że dwóch najważniejsze dla naszych włosów, czyli właśnie ta oznaczona literą „A”, oraz w zasadzie całej grupy „B”. I – jak sami zaraz zobaczycie są one naprawdę niezbędne naszej fryzurze. Zacznijmy więc od tej pierwszej.

A jak przyśpieszenie

To witamina, która została odkryta jako pierwsza i przybiera dwie podstawowe formy. Jedna z nich to retinol, który jest charakterystyczny tylko dla produktów pochodzenia zwierzęcego i to on nas tu będzie najbardziej interesował. Dla porządku podam, że jest też tak zwana prowitamina A, która to z kolei występuje tylko i wyłącznie w produktach roślinnych. Jeśli zbierzemy w jednym miejscu wszystkie pozytywne skutki działania tej witaminy to robi to naprawdę duże wrażenie, ale nas tutaj najbardziej rzecz jasna interesuje jej wpływ na naszą fryzurę. Po kolei więc.

Po pierwsze, przyśpiesza ona cykl komórkowy, czyli mówiąc w najprostszych słowach działa na serię zdarzeń, których końcowym efektem jest podział komórek. A to z kolei z ozancza – przekładając to na polski język – przyśpieszenie odnowy skóry i włosów. Po drugie witamina A poprawia budowę keratyny (wzmacnia). Podstawowym budulcem czego ona jest, chyba nie muszę mówić? Warto zaznaczyć na koniec jeszcze dwie rzeczy. Nadmiar tej witaminy może spowodować wypadanie włosów, ale bardzo trudno taki stan osiągnąć, gdyż nasz organizm może przyjać i tolerować nawet 100-krotnie większą dawkę.

B jak zapobieganie

Napisałem co prawda o grupie witamin B i nie wycofuje się z tego, bo nie tylko ja twierdzę, że wszystkie one są naszej fryzurze potrzebne, jednak postanowiłem skupić się tutaj na tej oznaczonej jako B6. Jest ona rozpuszczalna w wodzie i między innymi odpowiada w naszym organizmie za przemianę aminokwasów, tłuszczy i węglodowanów. Ma też wpływ na ciśnienie krwi, skurcze mięśni i pracę serca, a to i tak nie wszystko.

Skupmy się jednak na naszych włosach. Z jednej strony witamina B6 wspomaga ich wzrost,a z drugiej jeśli wystąpi jej niedobór to prawie pewne jest to, że będą się one nam przetłuszczały (chociaż większą rolę mają tutaj hormony). Warto więc zadbać o jej odpowiedni poziom. Aby do tego zachęcić wspomnieć warto o tym, że witaminy z grupy B odpowiadają za siłę i sprężystość włosów. Ryby, mięso, ale przede wszystkim ziemniaki i warzywa, które można określić jako skrobiowe – one zawierają witaminy z grupy B.

A+B+C+E+Fe+…

Bez wątpienia witaminy A i B są dla naszych włosów najważniejszymi składnikami tego typu, co nie oznacza, że jedynymi nam potrzebnymi. Tak naprawdę to proste działanie z tytułu wpisu warto było by rozszerzyć o inne składniki odżywcze. Prosta sprawa: ochrona, wzmacnianie, odżywianie powinny być kompleksowe, jeśli chcemy, aby nasze włosy były przyczynkiem do zadrości innych osób.

PRZECZYTAJCIE RÓWNIEŻ: DIETA NA PIĘKNE WŁOSY

One thought on “A+B=Piękne włosy

  • Apropos witamin. Pamiętam jak po urodzeniu pierwszego dziecka zaczęły mi wypadać, chociaż lepiej powiedzieć wychodzić garściami włosy i wpadłam w panikę. Na szczęście poszłam po rozum do głowy (czyli do lekarza) i wytłumaczył mi wtedy, że jest to efektem burzy hormonów. Teraz wydaje mi się oczywiste, ale wtedy miałam te 21 lat;] Do tematu witamin i ciąży jedna rada dla wszystkich pań, które po urodzeniu chcą zachować piękne włosy i zminimalizować skutki tego, że wypadają (tak to już jest z tymi hormonami) polecam zakupić zestaw witamin, najlepiej ze skrzypem i pokrzywą. Koszt niewielki, a efekty naprawdę będą widoczne, ważne jednak by zakup ten skonsultować z lekarzem ( jeśli karmicie piersią to wręcz mus). Pozdrawiam.

Dodaj komentarz