5 właściwości testosteronu

Łysienie u mężczyzn, mężczyzna

Hormon kojarzony przede wszystkim z mężczyznami, ale występuje również u kobiet. Wiąże się go między innymi za agresywnością, siłą i przemocą. Rzeczywistość jest nieco inna. Warto poznać jego właściwości.

Wpływ na jajniki

I to od roli testosteronu od kobiet zacznę. W ich przypadku odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie jajników. Nie sam jednak. Tak naprawdę istotna jest równowaga między poziomem testosteronu a estrogenów. Z drugiej strony jeśli dochodzi do podwyższenia poziomu tego pierwszego, może pojawić się zespół policystycznych jajników.

Masa mięśniowa

Tutaj warto wyjaśnić pewną sprawę. Testosteron odgrywa dużą rolę w rozwoju tkanki mięśniowej. Natomiast sam z siebie nie ma wpływu na to. Czyli faktycznie sposobem na powiększenie masy mięśniowej będzie przede wszystkim aktywność fizyczna. Sam testosteron można traktować jako pewnego rodzaju element startowy (często określa się go mianem prekursora) do pewnych procesów związanych z syntezą białek w komórkach mięśniowych.

Męskie cechy płciowe

Dzieli się je na pierwszorzędowe, drugorzędowe i trzeciorzędowe. Spotkacie się również z klasyfikacją dwustopniową. Testosteron odpowiada za kształtowanie się cech płciowych w czasie życia płodowego. Jego niedobór może spowodować między innymi obojnactwo rzekome męskie. To traktowane jest jako wada rozwojowa. Testosteron odpowiada między innymi za męskie cechy płciowe takie jak jądra, nasieniowody, moszna i prącie.

Popęd płciowy

A także od razu dodam za rozwój plemników. To właśnie ten pierwiastek odpowiada za libido, ale nie tylko. Ma on też wpływ na czynność narządów płciowych. Testosteron zwiększa popęd seksualny. Jeśli dochodzi do wahania poziomu tego hormony, to efekty mogą być zarówno doraźne jak i długofalowe

Jak testosteron wpływa na łysienie?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: DHT. To dihydrotestosteron. To aktywna forma tego hormonu. Jest ona wiązana między innymi z gruczołem prostaty. Nas interesuje to, że męski organizm może być zbyt „wrażliwy” na ten związek. To będzie skutkować usypianiem mieszków włosowych i utratą włosów. Czyli łysieniem androgenowm. Walka z nim odbywa się przy pomocy inhibitorów DHT. Czyli pisząc po polsku związków, które powstrzymują jego działanie. Jeden z najlepszych jest obecny w pokrzywie. Ekstrakt z niej wykorzystano w Profolanie – preparacie na męskie łysienie.

Dodaj komentarz