5 przyczyn wypadania włosów

Przyczyny łysienia

Jeśli przyszłoby Ci wymienić powody dla których je tracisz, jaka była odpowiedź? Jeżeli nie do końca jesteś pewny (lub znasz te najbardziej oczywiste), to postaram się pomóc. Przyczyn – jakkolwiek to banalnie brzmi – może być wiele.

Parę dni temu pisałem o możliwych powodach utraty włosów, ale głównie w kontekście kobiet. Dzisiaj skupię się na innych przyczynach. To po pierwsze. Po drugie tekst jest bardziej „unisex”;).

Stres – problem dla całego organizmu

W zasadzie bez żadnego wyjątku. Również i włosy na nim cierpią. Wciąż prowadzone są badania nad tą konkretną kwestią. Zwykle stres jest wymieniany jako przyczyna utraty u kobiet, ale ustalmy sobie jedno – panowie też mają ten problem. Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane nie tylko przez „widoczny” stres. Co to oznacza? Nasz organizm może się stresować na przykład przez długą chorobę. Zwłaszcza ciężką i powiazaną z wysoką gorączką. Określany jest on jako „fizyczny”. Nie zawsze da się powiązać skutek z przyczyną w tym wypadku. Utrata włosów może mieć miejsce nawet parę miesięcy później.

Nadmiar witaminy A

Zwykle słyszymy o niedoborach różnych składników i konsekwencjach takiego stanu rzeczy. Również o wypadaniu włosów jako skutku. Nadmiar niektórych składników też może być szkodliwy. Hiperwitaminoza A może nastąpić w przypadku długotrwałego przyjmowania tego składnika w ilościach znacznie przekraczających normę (ta wynosi około 30 mg/dobę). Da się to zrobić, ale nie w „normalnych warunkach”. Jednym ze skutków (wcale nie najgorszym) będzie wypadanie włosów.

źródło: pixabay
źródło: pixabay

Niedobór białka

Jakie to ma znaczenie dla włosów? Białko to składnik niezbędny dla nich. Składają się z keratyny. A ta jest… białkiem. Przedłużający się niedobór wspomnianego składnika, to tak naprawdę sporo innych konsekwencji dla organizmu. Białko ma wiele ważnych zadań. Jego niedobór to najczęściej efekt „odstawienia” mięsa, przy jednoczesnym braku alternatywy. Powodem mogą być też głodówki.

Anemia

To bardzo ciekawy przypadek, jeśli chodzi o różnego publikacje na stronach typu „zdrowie”. Problemy ze skórą i włosami, są często bardzo podkreślanym skutkiem anemii. Wcale jednak nie są najważniejsze, a przede wszystkim najgroźniejsze. Zwłaszcza w sytuacji w której anemia się przedłuża. Nie zmienia to jednak faktu, że faktycznie jest ona przyczyną wypadania włosów. Warto ją rozważyć, kiedy lecą Ci one w nadmiernych ilościach.

Niedobór witamin B

Zacznę od dobrej informacji. Trudno doprowadzić do takiego stanu rzeczy. Chyba, że pijesz bardzo duże ilości alkoholu. To jeden z możliwych powodów. Ważna dla włosów jest biotyna (B7). W tym wypadku za przyczynę niedoboru najczęściej podaje się antybiotykoterapię. Ta ostatnia ma negatywny wpływ na florę bakteryjną jelit. Miejsce gdzie syntetyzowana jest ta witamina. Na koniec jeszcze jedna dobra informacja. Witaminy z grupy B bardzo łatwo dostarczyć przez dietę. Są one obecne między innymi w roślinach strączkowych. Kasze też zawierają witaminy z tej grupy.

Dodaj komentarz