Włosy paciorkowate - źródło - dermedica

Zmiany w strukturze włosów – część II

Dbaj o włosy

Włosy paciorkowate - źródło - dermedicaParę dni temu w jednym z komentarzy, czytelnik zwrócił mi uwagę, że dość pobieżne potraktowałem temat zmian w strukturze włosów. Abstrahując od rzeczywistych przyczyn takiego kroku z mojej strony ( i w żadnym wypadku się nie tłumaczę;] ), jako że obiecałem, dzisiaj druga część w której znajdziecie opis kolejnych zmian włosów.

I też zdaje sobie sprawę, że nie opiszę tutaj wszystkich możliwości, a jedynie skupię się na tych w przypadku których uznałem, że warte są uwagi. Nie zmienia to faktu, że być może opiszę kiedyś chociażby zastój włosów mieszkowy, czy też włosy przegięte. I tutaj od razu na początku słowo wyjaśnienia. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie nieco inna nomenklatura. Zamiast „zmiany w strukturze włosów” będę się trzymał określenia wady włosów, bo w przypadku dzisiaj opisywanych jest ono dużo bardziej trafne i oddające złożoność problemu z którym mamy do czynienia.

Włosy wełniste

Zacznijmy od wady, która w przypadku ludzi o czarnym kolorze skóry nie jest uznawana za problem, ale jeśli występuje u rasy białej – już owszem. Traktowana jest wtedy jak stan nieprawidłowy. Najczęściej taka wada wynika z genetycznych predyspozycji (jest ona dziedziczona). Jej cechą charakterystyczną jest to, że włosy osiągają od kilku do zaledwie 10-12 centymetrów, ale za to są one bardzo gęste. Problem polega na tym, że po osiągnięciu pewnej długości po prostu zaczynają się one obłamywać. Włosy tego typu zwijają się w charakterystyczną spiralę, a poza tym wada ta „atakuje” również brwi. Warto też zauważyć, że u dzieci włosy maja kolor niemal biały, ale z wiekiem ciemnieją. W przekroju pojedynczy włos przypomina wyglądem nerkę, lub jest owalny.

Włosy paciorkowate

To z kolei bardzo rzadko spotykana wada, ale za to bardzo charakterystyczna. Biorąc pojedynczego włosa, zauważymy na jego długości – w dość regularnych odstępach – zgrubienia (ciemniejsze obszary) i zwężenia (te z kolei będą jaśniejsze). Doskonale widać to pod mikroskopem. W skali makro, włosy na głowie są na tyle przerzedzone, iż sprawiają wrażenie tego, że łysiejemy. Warto też wspomnieć, że tego typu wada ma jeszcze jedną cechę charakterystyczną. Otóż w tym wypadku włosy są naprawdę bardzo łamliwe i to mają tendencję do łamania praktycznie przy samej skórze głowy. Najczęściej wada ta rozwija się u dzieci między pierwszym, a drugim rokiem życia. Bardzo rzadka zdarza się u osób starszych. Co ciekawe, może ona również współwystępować z dużo poważniejszymi chorobami, takimi chociażby jak schizofrenia.

Kręte włosy

Tę wadę można przede wszystkim zaobserwować pod mikroskopem. To też kolejna „zmiana”, która pojawia się głównie u dzieci. Na całej długości pojedynczego włosa można zauważyć nawet do kilkunastu skręceń, wokół jego trzonu. Wracając jeszcze do ich występowania, to jak wspomniałem wada ta występuje w wieku dziecięcym i dużo częściej dotyka dziewczynki. Dobra informacja to taka, że najczęściej w okresie dojrzewania wada ta ustępuje samoistnie. Jeśli chodzi o samą charakterystykę włosów skręconych, to najlepiej opisują ja trzy stwierdzenia. Kolor – matowy, trudne w rozczesywaniu, włosy suche. Na koniec, dodam jeszcze, że ta wada może być dziedziczona.

I to właśnie trzy – najbardziej istotne według mnie – wady włosów. Jeszcze na sam koniec, chciałem zauważyć, że pierwsza z opisanych jest określana jako wada, że po prostu nie jest normą w przypadku ludzi rasy białej. To tak na wszelki wypadek, wszak poprawność polityczna to istotna rzecz;).

PRZECZYTAJCIE RÓWNIEŻ: ZMIANY W STRUKTURZE WŁOSÓW CZĘŚĆ I

Dodaj komentarz