Zioła, które Twoje włosy pokochają

Naturalne sposoby na łysienie

Dzisiaj chciałbym przedstawić Wam rośliny, które nie są w pierwszym szeregu walki o ograniczenie wypadania włosów. Nie będzie więcej o pokrzywie i skrzypie. Co nie znaczy, że dzisiejsi bohaterowie nie są godni uwagi.

źródło: By Trish Steel, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14197876
   źródło: By Trish Steel, CC BY-SA 2.0, 

Łopian

Jeśli jesteś osobą, która żywo interesuje się walką o piękną fryzurę, to jest Ci to roślina znana. W przeciwnym wypadku zaryzykuję, że w tym momencie Twoje oczy są szeroko otwarte. „Widać” w nich też nieme pytanie: ale jak to łopian? Już spieszę z wyjaśnieniami. Głównie interesuje nas olej z łopianu. Kupicie go bez większego problemu. Nawet nie musicie się ruszać z domu. Wystarczy przejrzeć sieć.

Dlaczego warto postawić na łopian? Ma on właściwości odżywiające. Przyda się wszystkim tym, którzy zmagają się z osłabioną fryzurą. Olej łopianowy pozytywnie wpływa na strukturę włosa. Wzmacnia również cebulki. W pewnym stopniu olej ten pozwala ograniczyć nadmierne wypadanie włosów.

Możecie też zdecydować się na ziele łopianu. W takim wypadku zalejcie dwie łyżki rośliny pół litrem wody. Następnie trzeba doprowadzić i „potrzymać” na gazie około 5 minut. Poczekajcie aż całość ostygnie. Napar stosować jako płukankę do włosów.

źródło: By Panek - Own work, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15479404
źródło: By Panek – Own work, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15479404

Tatarak

To roślina, która do Europy trafiła prawdopodobnie w Średniowieczu (lub nieco później). W naszym kraju znajdziecie ją prawie wszędzie. Wolne jest od niej polska część Karpat. Tatarak to roślina jadalna posiada wiele ciekawych właściwości. Dość powiedzieć, że kiedyś roślina ta wykorzystywana była jako lek na suchoty. Bardzo „chętnie” tatarak stosowano na różnego rodzaju choroby układu pokarmowego.

Jak roślina ta wpływa na włosy? Przede wszystkim może powstrzymać wypadanie włosów. Spotkacie się też z tym, że poleca się przy łojotoku skóry. To problem wielu osób. Tatarak można powiedzieć, że odświeża skórę głowy. Na pewno na roślinę tę warto zwrócić uwagę, kiedy dopadnie Was łupież.

Tatarak wzmocni włosy, a przy okazji ograniczy ich wypadanie. W jaki sposób go stosować? Najlepiej na dwa sposoby. Po pierwsze wcierka. Kupcie (np. w sklepie zielarskim) kłącze tataraku. Dwie jego łyżki należy zalać szklanką wody. Następnie zagotować. Po tym jak zacznie wrzeć „potrzymać” jeszcze 10 minut na wolnym ogniu.

Przecedzić i wystudzić. Tak przygotowany napar można już wcierać. Dodać można jeszcze alkoholu do niego. Ten ostatni ma pozytywny wpływ na krążenie krwi. Tonik wmasować i gotowe.

Do płukanki z kolei potrzebujecie 2 łyżki kłącza tataraku. Do tego pół litra wody. W tym wypadku tatarak należy gotować około 15 minut. Następnie przecedzić i wystudzić. Stosujcie do ostatniego płukania w czasie mycia włosów.

Dodaj komentarz