Witamina B5 na wypadanie włosów?

Dbaj o włosy

witamina b5 to podstawowy budulec włosaO tym, że zarówno składniki mineralne, jak i witaminy mają wpływ na stan naszych włosów już parokrotnie wspominałem, jednak z jakiegoś dziwnego i niepojętego dla mnie powodu nie stworzyłem jeszcze osobnego tekstu na temat chyba najważniejszego składnika dla naszej fryzury, czyli witaminy B5. Dzisiaj więc ten błąd naprawię.

Pod tą nazwą kryje się tak naprawdę parę substancji wśród których są między innymi kwas pantotenowy (najbardziej kojarzony z nazwą „witamina B5”), panteiny, oraz pantenol, który sam w sobie w przyrodzie nie występuje. Co ciekawe pierwszy z wymienionych można kupić bez problemu w aptece w postaci suplementu diety.

Dość jednak chemii, skupmy się na tym, czy faktycznie witamina B5 ma wpływ na wypadanie włosów. Przede wszystkim zacznę od tego, że ogólnie związki z grupy „B” działają w taki sposób, aby zapewnić naszemu orgaizmowi prawidłowy metabolizm, ale to nie jedyne funkcje. Dla nas tutaj najbardziej istotne jest to, że ma ona wpływ na skórę, oraz na mieszki włosowe. Wbrew pozorom istotne w przypadku problemu z łysieniem są obie funkcje witaminy B5, ale zacznę od tej drugiej.

Prawidłowy cykl rozwoju włosa, podział komórek wewnątrz niego, jeden z podstawowych składników budujących go – wszystko to właśnie ta witamina. Dodam jeszcze, że we włosie odpowiedzialna jest ona za sprężystość i siłę. I w przypadku jej niedoborów po pierwsze nasza fryzura staje się dosłownie słaba i włosy zaczynają wypadać. Oznaką, że mamy problemy z witaminą B5 jest fakt, że nasza fryzura staje się sucha i łamliwa. Jak już wspomniałem kwas pantotenowy ma również wpływ na skórę. Przede wszystkim doprowadza do tego, że jest ona odpowiednio nawilżona, a jednocześnie przyśpiesza odnowę komórek naskórka i skóry. To również może mieć wpływ na to zmniejszenie ilości wypadających włosów.

Gdzie znajdziemy witaminę B5, oprócz suplementów diety? Wątróbka, otręby pszenne, pestki słonecznika, a także w serach. Jeśli ktoś lubi ryż, to mam dla niego dobrą informację, on również jest źródłem tej witaminy. Istotne jest tylko to, jaki jego rodzaj wybierzemy. Zasada jest prosta im mniej oczyszczony tym lepiej.

 

One thought on “Witamina B5 na wypadanie włosów?

Dodaj komentarz