Łysienie łojotokowe zaczyna się łupieżem

Walcz z łysieniem łojotokowym

Przyczyny łysienia

Łysienie łojotokowe zaczyna się łupieżemTo podstępny typ łysienia, bo najczęściej pojawia się znienacka towarzysząc innym rodzajom utraty włosów. I chociażby z tego powodu warto z nim walczyć, aby mieć chociaż jeden problem mniej. Chociaż tak naprawdę dużo lepiej do niego nie dopuścić – więc jak to zwykle bywa – profilaktyka górą.

Czym jest łysienie łojotokowe?

Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to najczęściej spotykany typ łysienia. Jak łatwo się domyślić, głównym przyczyną wypadania włosów w tym przypadku jest łojotok, a dokładniej sytuacja kiedy skóra wydziela go za dużo. W dużo lepszej sytuacji są kobiety, bo łysienie tego typu praktycznie wyłącznie panów. W większości przypadków (żeby nie napisać „we wszystkich”) jest to dziedziczona przypadłość. Zaczyna się ono w podobny sposób do łysienia androgenowego, natomiast później rozwija się inaczej. Warto jednak zaznaczyć, że zanim dojdzie do wypadania włosów pojawiają się sygnały ostrzegawcze. Najczęściej jest to łupież suchy, bądź tłusty. W tym drugim wypadku kolejnym znakiem jest zwiększona ilość wydzielanego łoju.

Dlaczego dochodzi do łysienia łojotokowego?

To w sumie dość proste do wytłumaczenia. W normalnej – że tak to nazwę sytuacji – sebum (inna nazwa łoju) jest wydzielane przez specjalne gruczoły znajdujące się na całej skórze. Nie zagłębiając się zbytnio w szczegóły ma ono między innymi ochronne. Problem pojawia się w momencie, gdy nasz organizm produkuje dużo więcej łoju, niż potrzebujemy. Co jest powodem takiej sytuacji? Jak to zwykle bywa – hormony. W tym konkretnym wypadku androgeny i progesteron. Jeśli u mężczyzny występuje nieco wyższy od normalnego poziom estrogenów (czyli żeńskiego hormonu), wtedy nie dochodzi do wydzielania zwiększonej ilości sebum. Tu warto jeszcze zaznaczyć, że czyniki zewnętrzne mogą mieć wpływ na łysienie łojotokowe. Mowa tu między innymi o temperaturze otoczenia, czy zbyt mocne nacieranie skóry przy myciu głowy.

Jak leczyć i zapobiegać?

Zacznijmy od pierwszej kwestii. Tu sprawa wydaje się dość prosta. Wizyta u dermatologa to pierwszy i jedyny krok jaki można wykonać jeśli chcemy uporać się z łysieniem łojotokowym. To lekarz doradzi, przepisze konkretne preparaty.

Dużo więcej można powiedzieć w kwestii profilaktyki, bo i dużo więcej zależy tutaj od nas. Przede wszystkim udowodniono, że na nadmierne wydzielanie łoju ma wpływ to co jemy. Aby więc zapobiegać takim sytuacjom należy nieco zmienić menu. Na pewno unikać powinniśmy ostrych potraw i zbyt dużych ilości alkoholu. W obu przypadkach wzrasta produkcja sebum. Słona kuchnia oparta na tłuszczach i węglowodanach również nie pomoże naszym włosom. Aby skutecznie zapobiegać łysieniu łojotokowemu potrzebujemy witamin.

Ciekawostką, którą zostawiłem na koniec jest fakt, że ci mężczyźni, którzy mają problemy ze stresem mają niemal jak w banku problemy z nadmiernym wydzielaniem łoju. Oczywiście mówimy tu o sytuacji kiedy istnieją genetyczne predyspozycje do łysienia łojotokowego. Stąd też warto się zastanowić w ramach profilaktyki nad opanowaniem tego problemu.

 PRZECZYTAJCIE RÓWNIEŻ: LECZYĆ – NIE LECZYĆ?

2 comments

  • A ja chciałbym nieco od innej strony, aczkolwiek w pewien sposób powiązane. Śledzę bloga od jakiegoś czasu i brakuje mi tekstu o LZS (łojotokowym zapalenie skóry), a to przecież niezmiernie ważny punkt w kwestii przyczyn wypadania włosów/ Sam miałem z nim problem parę lat temu i doskonale wiem, jak to poważny problem. Dlatego staram się radzić obecnie na różnych forach internetowych ludziom z podobnymi problemami.

  • Był bardzo dawno temu tekst na ten temat. Ale faktem jest, że temat został potraktowany nieco po macoszemu, co zostanie wkrótce naprawiony. Być może dobrym pomysłem będzie nawet seria artykułów dotyczących łojotokowego zapalenia skóry.

    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz