Ubytki zębowe a łysienie

Przyczyny łysienia

Dziwne? Jak się okazuje, są badania z których wyciągnięto właśnie taki wniosek. Przeprowadzone zostały one przez amerykańskiego naukowca Oliviera Duvergera. Pracuje on w Instytucie Zdrowia w Maryland. Zanim o samym badaniu, to odpowiedzmy sobie na pytanie co wspólnego mają zęby i włosy.

dent

Keratyna

To jest właśnie odpowiedzieć na to pytanie, a jednocześnie punkt wyjściowy wspomnianego badania. W zasadzie to powinien pisać w liczbie mnogiej. Keratyny to grupa nierozpuszczalnych w wodzie białek. Mogą one występować zarówno w formie miękkiej i twardej. To właśnie z keratyn zbudowane są między innymi włosy, skóra, pióra i rogi. Oczywiście mówimy nie tylko o człowieku:). Białko to jest też obecne w zębach.

Badanie Oliviera Duvergera

Według niego próchnica może być związana z mutacją genu związanego z keratyną. To ma też być przyczyną łysienia. I na tym w największym skrócie polega połączenie tematu ubytku zębów i włosów. Wspomniane naukowiec przytacza wyniki z których wynikać ma to, że te mutacje powodują zmiany w strukturze szkliwa. Zmniejszeniu ulega też jego twardość. Oba te czynniki to faktycznie prosta droga do próchnicy. Ważnym punktem związanym z tym badaniem był gen DLX3. Jego zadaniem jest między innymi regulowanie różnicowania mieszka włosowego. To ten gen jest powiązany z keratyną. W przypadki jego mutacji ma między innymi dochodzić do problemu który opisałem wyżej. Wyniki badań przedstawiono raczej dla „świata stomatologów”, ale zauważyły go również osoby związane z włosami, jeśli można tak napisać.

Keratyna a ratowanie fryzury

Odejdźmy do samego badania, skupmy się włosach. Znajdziemy ją między innymi w szamponach, ale to nie wszystko. Rozwiązaniem przy zniszczonych włosach mają być zabiegi keratynowe. Jaki jest ich cel? No oczywiście uratowanie włosów:). Polecany jest on zwłaszcza osobom, które mają problem ze zniszczoną i matową fryzurą. Taki zabieg może przeprowadzić fryzjer. Najpierw myje się włosy szamponem (ale nie „zwykłym”). Następnie wykorzystuje się ampułki ze skoncentrowanymi składnikami. Cały zabieg jest przeprowadzany na ciepło. Można powiedzieć, że keratyna jest wprasowywana we włosy. Efekty mogą się utrzymać nawet kilka miesięcy. Oczywiście wiele zależy od tego jak fryzurę będziecie traktować w tym czasie. Zabieg ten polecany jest zwłaszcza osobom, które katują je lokówkami, czy trwałą ondulacją.

Jak już wspomniałem taki proces ratowania można też wykonać w domu. Oprócz szamponów keratyna jest też obecna w odżywkach, maskach i olejkach. Dzięki keratynie prostują się włosy.

Dodaj komentarz