Zestresowany mężczyzna

Stres – jaki ma wpływ na organizm?

Przyczyny łysienia

Otacza nas z każdej strony. Jeśli ma charakter przewlekły, może powodować spore spustoszenie w organizmie. I o tym właśnie dzisiaj chciałbym napisać. Jak działa na nas stres i co ma wspólnego z wypadaniem włosów.

Dobry czy zły?

Jest on definiowany jako tzw. relacja adaptacyjna (jest ona dynamiczna) pomiędzy naszymi możliwościami a wymogami danej sytuacji. Określane są one mianem stresorów. Istotne są również: brak równowagi psychicznej i fizycznej. Stres może mieć na nas pozytywny wpływ. Określany jest wtedy mianem eustresu. Ten gorszy jest dystres. I to na negatywnym wpływie się skupimy.

Zaczniemy od bólu głowy

To objaw, który może wystąpić w sytuacji, gdy stres się przedłuża. Jego nasilenie w pewnym stopniu jest kwestią indywidualną. Ból głowy to efekt nadmiernego napięcia oraz skurczu mięśni. Jest on wywoływany przez adrenalinę. To jednak nie wszystko. Bo ból głowy często wiąże się ze światłowstrętem i nadwrażliwością na hałas. To niestety dopiero początek problemu.

Długotrwałe skutki stresu

Bardzo często pojawia się problem z brakiem snu. To samo w sobie będzie miało negatywny wpływ na nasz organizm. Do tego przedłużający się niedobór snu powoduje gorszą reakcję organizmu na stres.

Kolejna sprawa to funkcjonowanie naszego układu pokarmowego. Bardzo często dochodzi do jego rozregulowania. Pojawią się chociażby problemy z trawieniem. Nadmierny stres możemy też zajadać lub zmniejszyć ilość kalorii w codziennym jadłospisie. Obie sytuacje są złe. Przedłużający się stres może negatywnie wpływać na nasz stan psychiczny.

Często wiążę się go z chorobami atakującymi serce. Nadmierny stres to dużo większa podatność na infekcje. To dodatkowo prowadzi do osłabienia organizmu.

Jak stres wpływa na wypadanie włosów?

Wskazuje się go jako możliwą przyczynę tego problemu. Hormony, których w sytuacjach stresowych pojawia się w organizmie więcej, mają negatywny wpływ na mieszki włosowe. Dodatkowo stres wpływa też na choroby mające pośredni wpływ na fryzurę. Mam tutaj na myśli między innymi łojotokowe zapalenie skóry. Krótkotrwały stres nie powinien spowodować wypadania włosów.

Dodaj komentarz