Skrzyp – roślina niezbędna włosom

Porost włosów

Takim sloganem można by go reklamować. Skrzyp to bez wątpienia jedna z bardziej znanych roślin, wykorzystywanych przy problemach z włosami. Z czego wynika ta popularność? Zaraz sobie odpowiemy na to pytanie.

autor: James Lindsey at Ecology of Commanster. Licensed under CC BY-SA 3.0
autor: James Lindsey at Ecology of Commanster. Licensed under CC BY-SA 3.0

Skrzyp, czyli co?

To gatunek roślin. Obejmuje on ich 15. W naszym kraju spotkać możemy 10. Jeśli chodzi o ogólny zasięg tej rośliny, to w zasadzie znajdziecie ten gatunek wszędzie poza Australią. My skupimy się na skrzypie polnym. To on właśnie może być wykorzystany w ratowaniu włosów. Skrzyp polny w naszym kraju występuje praktycznie na całym terenie. Pęd nadziemny tej rośliny osiąga zwykle do jednego metra. Jest gatunek skrzypu (olbrzymi), który może mieć do dwóch. Nas oczywiście najbardziej interesuje to co ta roślina ma w sobie.

To między innymi krzemionka, ale także saponiny i flawonoidy. Tym ostatnim przypisuje się wiele właściwości. Mają nas chronić między innymi przed nadmierna ilością wolnych rodników. Te ostatnie mogą sporo „nabroić” w naszym organizmie. Skrzyp to też między innymi pewne pierwiastki. Najwięcej jest potas i sodu. Ten pierwszy jest niezwykle ważny dla naszego serca. W skrzypie są też pewne ilości żelaza.

Jakie ma właściwości?

O włosach za chwilę, zaczniemy od czego innego. Po pierwsze skrzyp jest pomocny w przypadku, gdy cierpimy z powodu problemów z drogami moczowymi. I nie tylko przy „drobnym” zapaleniu, ale i przy poważniejszych dolegliwościach, takich jak na przykład kamica. Skrzyp wykorzystywano też do leczenia miażdżycy naczyń i gruźlicy. To także rozwiązanie „stosowane” przy aromaterapii. W tym wypadku jest ono pomocne na przykład przy zapaleniu oskrzeli. Wdychanie oparów z tej rośliny w ogóle pomaga na błony śluzowe znajdujące się w nosie. I o tym też warto pamiętać.

Roślina ta może być stosowana w przypadku gdy w organizmie znajduje się zbyt dużo toksyn. Oczywiście nie jako jedyny sposób na odtrucie. Skrzyp nie jest cudownym lekiem, dzięki któremu będziemy mogli pozbyć się toksyn z organizmu, jednocześnie nie przerywając dostarczania ich do niego. Tak to nie działa:). Na pewno też roślinę tę można wykorzystać jako sposób na uzupełnienie wymienionych wcześniej minerałów.

Skrzyp pomaga włosom

I to zarówno w postaci naparu, jak pod postacią suplementu do łykania (np. Profolan). W obu przypadkach ważna jest oczywiście regularność. Skrzyp pijemy, ale da się też stosować go w formie płukanki do włosów. Można ją bardzo łatwo przygotować. Wystarczy garść ususzonego skrzypu zalać wodą i ugotować. Jest też droga na skróty. Wystarczy torebkę zalać wrzątkiem i przykryć na parę minut. Potem poczekać aż nieco ostygnie i można używać. Najlepszym chyba rozwiązaniem będzie stosowanie skrzypu do ostatniego płukania podczas mycia głowy. Co jednak ważne nie w każdym przypadku pojawia się efekty, które można uznać za zadowalające.

Na koniec jeszcze dwie uwagi. Po pierwsze picie skrzypu trzeba kontrolować. Co pewien czas (najlepiej po kilku miesiącach) zrobić sobie przerwę. Dzięki temu nie pojawią się możliwe skutki uboczne, a dokładniej jeden. Zbyt duża ilość skrzypu przez dłuższy czas, to możliwy problem z niedoborem witaminy B1.

Profolan można nabyć tutaj

Dodaj komentarz