Saw palmeto – alternatywa dla minoxidilu?

Łysienie u mężczyzn

To roślina, która znać mogą przede wszystkim panowie. Saw palmeto to nic innego jak palma sabałowa. Minoxidil jak wiadomo to jeden ze chętniej stosowanych w leczeniu łysienia związków. Ma on pewne minusy (możliwe skutki uboczne) i dlatego wciąż szuka się pewnych alternatyw. Jedna z nich ma być właśnie palma sabałowa.

źródło: wikipedia
źródło: wikipedia

Co o niej wiesz?

Jeśli niewiele, to zaraz będziesz bogatszy w wiedzę. Po pierwsze palma sabałowa to tak naprawdę gatunek roślin. Ich miejscem pochodzenia jest Ameryka Północna, a dokładniej USA. Roślina ta w sposób naturalny występuje między innymi w Oklahomie i na Florydzie. Nie jest ona zbyt okazała. Palma sabałowa osiąga do dwóch metrów wysokości. Ma drobne, białe kwiaty. Są one jakby zebrane w jednym miejscu (określone jest to mianem wiechy). To z nich mamy owoce. Drobne, czarne i błyszczące. Sama roślina przede wszystkim spełnia rolę ozdobną. W naszym kraju jest ona uprawiana. Głównie w mieszkaniach:).

Medycyna naturalna i palma sabałowa

Przejdźmy teraz do konkretów. Wspomniałem na początku, że roślinę tę przede wszystkim powinni znać panowie. To dlatego, że saw palmeto jest polecana jako naturalny sposób na problemy z prostatą (dokładniej jej przerost). Palmę sabałowa u nas kupuje się przede wszystkim pod postacią kapsułek do łykania. Kiedyś spotkałem się też z błonnikiem z tej rośliny, ale nic więcej na jej temat powiedzieć nie mogę. Palmę sabałowa można też stosować przy moczeniu, obrzękach, a nawet przy obniżonej odporności.

Palma sabałowa jest inhibitorem 5α-Dihydrotestosteronu. I dochodzimy do najważniejszej kwestii. Miałem o tym wspomnieć już wyżej przy przeroście prostaty, bo w zasadzie łączy się to z łysieniem. Właśnie przez DHT. Ta aktywna forma testosteronu odpowiada między innymi za problemy z prostatą, ale i łysienie typu męskiego. Coś co jest inhibitorem w pewien sposób spowalnia, a nawet powstrzymuje „coś”. W tym wypadku szkodliwe działanie DHT. Nadwrażliwość organizmu na nie powoduje między innymi osłabianie mieszków włosowych. Efektem tego jest coraz mniej włosów na głowie. Na początku dotyczy to okolic czoła. Tam działanie DHT jest najmocniejsze.

Wspominany minoxidil pierwotnie był stosowany jako lek na nadciśnienie. Co ciekawe potem się okazało, że nie powinien być w taki sposób używany. Za to skutkiem ubocznym było… odrastanie włosów. I tak właśnie zaczęto ten związek stosować.

W pewnym momencie z kolei rozpoczęto szukanie alternatywy. Za jedną z nich uznaje się właśnie palmę sabałową. I stosuje się ja w preparatach na łysienie. Jednym z nich jest Procerin. Dostępny pod postacią kapsułek. Palma sabałowa to najważniejszy, ale niejedyny składnik tego preparatu. Nie o tym jednak teraz, o pewnym skutku ubocznych… którego nie ma. Część z leków stosowanych przy łysieniu typu męskiego może powodować problemy z libido. Wielu mężczyzn się tego obawia. Saw palmeto nie posiada takiego skutku ubocznego. Z tego powodu może być ona bezpieczna stosowna przez panów.

Procerin można nabyć m.in. tutaj

Dodaj komentarz