Rumianek pospolity – poznaj jego właściwości

Dbaj o włosy

Chociaż to jedna z bardziej znanych roślin w medycynie naturalnej, to nie wszyscy mają świadomość jej właściwości. A warto je znać. Również oczywiście w kontekście włosów.

Co warto o rumianku wiedzieć?

Na początek kilka ogólnych informacji. W stanie dzikim występuje głównie w Europie. Tak naprawdę jednak znajdziemy tę roślinę również w Azji Mniejszej i Indiach. A jak dobrze poszukacie to i w Australii można wypatrzeć rumianek pospolity.

To roślina osiągająca do 60 centymetrów. Większość okazów jest jednak dużo mniejsza. Co istotne uprawiany rumianek może mieć nawet 80 centymetrów Cechą charakterystyczną tej rośliny jest wydzielanie dość silnego aromatu.

Nas tutaj najbardziej interesują kwiaty rumianku. To one są surowcem zielarskim. Dzięki obecności olejku eterycznego. W jego skład wchodzą między innymi flawonoidy (przeciwutleniacze) i sole mineralne. To dzięki nim rumianek można wykorzystać na wiele sposobów.

Jakie ma właściwości?

Zaczniemy od działania wewnętrznego. Wykorzystuje się go w przypadku problemów z układem pokarmowym. Picie naparu z rumianku pozwala pozbyć się problemów żołądkowych. Dotyczy to między innymi nieżytu jelit.

W pewnym stopniu rumianek można też wykorzystać jako roślinę pomocniczą w przypadku nadmiernego stresu.

Rumianek można również stosować zewnętrznie. Ma on działanie przyspieszające gojenie ran. Wykazuje działanie neutralizujące toksyny, które znajdują się w skórze. Rumianek wykorzystuje się w walce z trądzikiem. Może być pomocny w gojeniu się oparzeń. Często i chętnie stosuje się go w kosmetykach.

Rumianek pomoże w przypadku gdy cierpicie na stany zapalne jamy ustnej. Wracając jeszcze na chwilę do skóry, to pomocny będzie w sytuacji, gdy zostanie ona zaatakowana przez bakterie.

Wpływ rumianku na włosy

Jest on polecany jako sposób na ich rozjaśnienie. Na pewno wykazuje działanie łagodzące. To przyda się przy podrażnionej skórze głowy. Ten ostatni problem może mieć przełożenie na nadmierne wypadanie włosów. W przypadku skóry głowy oczywiście działa również wspominana umiejętność regenerująca. To też ma wpływ na powstrzymanie wypadania włosów.

Dodaj komentarz