Pielęgnacja przetłuszczających się włosów

Dbaj o włosy

Ktoś ma ten problem? Ręka do góry. Jest on dość poważny. Dla wielu osób to po prostu najgorsza zmora. A jak ktoś ma cienkie włosy, to jeszcze gorzej to wygląda. Spróbujmy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy w jakiś sposób można go pokonać, albo zminimalizować.

włosy2

Jak sobie radzić?

Cóż, przede wszystkim podstawą jest odpowiedni szampon. I tutaj zaczynają się problemy. Nie spodziewajcie się podania konkretnego produktu na tacy. Wiele w tej materii zależy od czynników indywidualnych. Nawet kwestia wyboru delikatnego szamponu nie jest oczywista. Jednym osobom może on pomoc. Inne raczej powinny postawić na mocniejsze preparaty. Myśle, że na pewno warto za to zwrócić uwagę na pewne konkretne składniki, które mogą być pomocne. Skupię się na na naturze.

Po pierwsze pokrzywa. Przypisuje się jej działanie ograniczające nadmierne wydzielanie sebum. Można szukać szamponów, które ją zawierają, lub w zaciszu domowym przygotować sobie płukankę. Sposób jest banalny. Miska z gorącą wodą, dwie torebki herbaty ekspresowej z pokrzywy (można też oczywiście nazbierać i ususzyć). 5 do 10 minut i gotowe. Warto jednak mieć z tyłu głowy, że ziołowe płukanki mogą wysuszać. Mimo, że zmagamy się z przetłuszczaniem, to nie chcielibyśmy do tego doprowadzić.

Wracając jeszcze do składników o których warto pamiętać, to na pewno trzeba wymienić szałwię i miętę. Z obu roślin można przygotować płukankę. Szałwi potrzebujemy kilka liści (najlepiej świeżych), powiedzmy 8 sztuk. Mięty wystarczy 4. Zalewamy wrzatkiem i czekamy pięć minut, aż się zaparzy. Wystarczy pół litra wody. Kiedy całość już ostygnie, spłukać tym naparem głowę. Robimy to po myciu włosów. Spotkałem się też ze sposobem do którego potrzebujemy soku z cytryny i octu jabłkowego. Cztery szklanki wody to podstawa płukanki. Dwie łyżeczki soku z cytryny i 2 łyżki octu. Mieszamy i gotowe.

Odżywiać?

Owszem, ale przed myciem głowy. Nakładać odżywki na pół godziny przed kąpielą. Po umyciu głowy lepiej unikać takich produktów. Często w tym kontekście pojawia się zakaz stosowania odżywek bez spłukiwania. Z drugiej strony są przecież konkretne preparaty tego typu przeznaczone właśnie dla włosów przetłuszczających się. Na pewno przy takiej fryzurze nie możnaj jej obciążać. Kolejnym pomysłem jest podniesienie włosów. Sposoby? Można do tego na przykład wykorzystać maseczkę z siemienia lnianego.

Przygotowanie? Proste. Potrzebujemy 1/4 szklanki siemienia i wrzątku. Tego drugie tak naprawdę „niewiele”. Co to oznacza? Dokładnie tyle aby przykryć siemię. Czekamy kilka minut, aż całosć przybierze konsystecnję gęstego żelu. Siemię w ogóle ma pozytywny wpływ na włosy i skórę głowy. Co też nas tutaj interesuje.

O czym jeszcze warto pamiętać? Lepiej nie przegrzewać skóry głowy. To może przyspieszyć przetłuszczanie się skóry. Lepiej więc w miarę możliwości zrezygnować z suszarki. Niewskazane jest również kąpanie się w gorącej wodzie.

Dodaj komentarz