Parę słów o palmie sabałowej

Leczenie łysienia

Jako, że ostatnie dwa wpisy dotyczyły jedynie pośrednio ochrony przed wypadaniem włosów, to dzisiaj skupimy się przede wszystkim na tym właśnie problemie. Nie wiem czy wcześniej słyszeliście o palmie sabałowej. Jeśli nie, to będziecie mieli okazję dowiedzieć się paru rzeczy na jej temat. W sytuacji, gdy palma sabałowa jest Wam znana, cóż… też zapraszam;).

palma

Skąd się wzięła?

Na początek parę słów na temat samego dzisiejszego bohatera. Gdzie w ogóle można spotkać palmę sabałową? Musicie udać się do Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam rośnie ta krzaczasta palma. Osiąga do około 2 metrów wysokości. Jeśli chodzi o konkretne miejsca, to znajdziemy ją między innymi w Alabamie, Oklahomie i na Florydzie. W zasadzie roślina wygląda tak jakby z ziemi wyrastały same liście. Wynika to z tego, że pęd jest dość mały.

Napisałem, że palmę sabałową spotkamy w USA, ale tak naprawę to wcale aż tak daleko nie musimy wcale wyjeżdżać. To roślina ozdobna uprawiana w różnych miejscach świata. Ba, spotkać ją można również w naszym kraju, gdzie najczęściej jest obecna w pomieszczeniach a nie na świeżym powietrzu.

Właściwości palmy sabałowej

Najbardziej znaną umiejętnością tej rośliny jest wpływ na gruczoł prostaty. Mowa tutaj o jego przeroście, problemie bardzo częstym u mężczyzn. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z łagodną formą tej dolegliwości, to objawiać się ona będzie umiarkowanymi problemami z oddawaniem moczu i bolesnością przy tej czynności. Poważną konsekwencją może być rak prostaty. Dlatego warto coś z tym problemem robić. Metod jest wiele, a jedną z nich jest właśnie zastosowanie palmy sabałowej. Roślina ta zawiera substancje, które pomocne mają być nawet w 90% przypadków. Tak przy okazji dodam, że preparaty z nią są polecane w przypadku stanów zapalnych i obniżonej odporności.

Palma sabałowa a łysienie

Dokładniej rzecz ujmując chodzi o typ androgenowy. Dlaczego? Z tego samego powodu co przy przeroście prostaty. Palma sabałowa wykazuje właściwości inhibitora enzymu 5-alfa-reduktazy. Kto zacz? To enzym, który jest związany z przemianą testosteronu w jego bardziej aktywną formę, czyli DHT. Ten ostatni to dihydrotestesteron. To on jest jednym z winowajców łysienia androgenowego. Ekstrakt z palmy sabałowej przede wszystkim hamuje aktywność wspomnianego enzymu.

W sieci można – coraz częściej bez problemu – kupić preparaty zawierające naszego bohatera. Warto mieć jednak świadomość, że wewnętrzne stosowanie palmy sabałowej to jednak ryzyko. Wspomniałem o tych problemach, ale oczywiście w dobie globalizacji, to raczej kwestia ceny. Sa szampony, które zawieraja ekstrakt z palmy sabałowej. I co ważne w przypadku suplementów w kapsułkach do łykania, lepiej aby kobiety ich unikały. To przede wszystkim rozwiazanie dla mężczyzn. W przypadku zewnętrznego stosowania spotkałem się z kobietami, które się na to zdecydowały. Po pierwsze jednak wymaga to pewnej wiedzy, bo chodzi tutaj o samodzielne przygotowanie preparatów w których palma jest jednym ze składników. Można też oczywiście wybrać gotowy produkt.

Dodaj komentarz