Olej rycynowy na włosy (i nie tylko)

Porost włosów

To chyba jeden z częściej wymienianych i najchętniej stosowanych naturalnych sposobów do ratowania fryzur. Ma on swoje zalety, ale i wady. Nie w każdej sytuacji powinno się go wykorzystywać. Na początek jednak chciałbym się skupić na tym, czym właściwie nasz bohater jest.

rycynowy

Olej, który powstaje z…

Z nasion rącznika pospolitego. Co to za roślina? Prawdopodobnie przybyła do nas z Bliskiego Wschodu. Obecnie jest uprawiana w wielu rejonach świata. „Popularność” wynika z dość dużej ilości możliwych jej zastosowań. Zanim jednak oleju, to o rycynie. Ta jak wiadomo jest trucizną i to „mocną”. Po jej przyjęciu śmierć może nastąpić już po kilkudziesięciu godzinach. Czyli stosując olej, używamy trucizny? Nie. Ważny jest proces powstawania oleju. Jest on przede wszystkim tłoczony na zimno i wygotowywany w wodzie. To powoduje rozłożenie wspomnianej trucizny. Spożycie samych nasion, to już problem, ale nie tym się będziemy tutaj zajmować.

Gdzie wykorzystuje się olej rycynowy?

Ma naprawdę wiele zastosowań. Olej ten jest stosowany między innymi przy produkcji mydeł, smarów, a nawet płynów hydraulicznych. To nas nieco mniej tutaj interesuje;). W przemyśle spożywczym wykorzystywany jest jako konserwant. W medycynie „najchętniej” stosowany jest jako środek przeczyszczający. Związki oparte na oleju rycynowym można też znaleźć w różnych lekach, np. na problemy skórne. Spotkałem się też ze koncepcją stosowania go jako leku na raka. Nie zagłębiałem się jednak w ten temat.

Olej rycynowy na włosy

Zaczniemy może od popularnej maski, która można przygotować w domu. Potrzebujemy do tego właśnie oleju rycynowego. Oprócz niego żółtka jajka. Oba składniki mieszamy i gotowe. Można też dodać soku z cytryny. Potem na głowę, którą nakrywamy np. reklamówką i ręcznikiem. Gotowe. Tak przez pół godziny a potem umyć włosy. Takiej odżywki lepiej nie stosować zbyt często.

Samego oleju rycynowego lepiej nie stosować do olejowania włosów. Raz spróbujecie i sami się o tym przekonacie. Olej ten jest gęsty, jeśli więc będziecie go chcieli rozprowadzić po „całej długości włosów”, to po prostu będziecie je wyrywać. Naszego bohatera za to można stosować do olejowania skóry głowy. Zresztą to chyba najczęściej wymieniany sposób. Przed aplikowaniem trzeba go podgrzać. Lepiej nie bezpośrednio. Można na przykład nalać do kubka wrzątku. Na nim postawić spodek z olejem. Warto przed nałożeniem zrobić jeszcze jedną rzecz. Wymieszać go z innym olejem, tak aby nieco go rozrzedzić. Łatwiej go będzie wtedy aplikować.

Oleje rycynowy zresztą mieszany właśnie, stosuje się też w tzw. metodzie OCM. Służy ona do oczyszczania skóry twarzy. Ponoć sprawdza się u osób, które zmagają się z trądzikiem. Jeśli opisuję olej rycynowy, to grzechem by było nie wspomnieć o jeszcze jednym jego zastosowaniu. Można przy jego użyciu przeprowadzić kuracje, która pogrubi i wydłuży rzęsy. W podobny sposób stosuje się przy brwiach, aby je zagęścić. A czy Wy znacie jakieś inne możliwości zastosowania tego oleju?

Dodaj komentarz