Olej arganowy na włosy

Dbaj o włosy

Olej arganowy może być również stosowany na włosyMuszę się przyznać, że moim nazwijmy to hobby jest wyszukiwanie coraz to ciekawszych i egzotycznych metod i roślin, które mają pomagać w walce czy to z wypadaniem włosów, czy po prostu z łysieniem. Badając „trzewia” internetu dotarłem w jednym miejscu na dzisiejszego bohatera i postanowiłem się mu bliżej przyjrzeć, a poniżej prezentuje efekty tego śledztwa.

Zacznijmy od tego czym właściwie olej arganowy jest. Zbierany jest on z drzewa – jak łatwo się domyślić – argnowego (Argania Spinosa), które wyglądem przypomina bardziej wysoki krzak. Jego cechą charakterystyczną jest fakt, iż jest wiecznie zielone. Żyje ono nawet do 450 lat, a pierwsze owoce (w zasadzie są to orzechy) pojawiają się po mniej więcej 40 latach i to właśnie one są tutaj najważniejsze. Z około 30 kilogramów uzyskuje się litr oleju arganowego (to roczny zbiór z mniej więcej 6 drzew).

Sam proces jego wytwarzania i wstępnej obróbki jest procesem bardzo czasochłonnym, co ciekawe do niedawna stosowano przy nim tylko i wyłącznie siłę ludzkich rąk. Olej arganowy jest uznawany za jeden z najdroższych produktów tego typu. Odpuszczę opisywanie wszystkich jego zalet, którymi szczycą się dystrybutorzy, skupię się na tym, że można go stosować również do pielęgnacji włosów. Jest on wykorzystywany przede wszystkim w formie wcierki w skórę głowy i nie dziwi to, chociażby z racji tego jakie działanie ma olej arganowy.

Posiada w sobie duże pokłady witaminy E, a także kwasów Omega-3 (co tutaj interesuje nas akurat mniej) i działa przeciwgrzybicznie i przeciwzapalne. W związku z tym może być jednym ze składników kuracji profilaktycznej, która ma zabezpieczyć naszej skóry głowy przed atakiem grzybów, a konsekwencji przed wypadaniem włosów. Jednak tak naprawdę olej arganowy przyda się przede wszystkim do odżywiania końcówek, bo nie jest on żadnym cudownym środkiem na łysienie.

Jeśli zdecydujecie się zakupić olej arganowy to w zasadzie nie będziecie mieli z tym większego problemu, bo w końcu mamy XXI wiek i szeroki dostęp do internetu. Radziłbym jednak robić zakupy w sprawdzonych miejscach, gdyż sam szukając informacji natknąłem się na bardzo dziwne strony, którym sam prywatnie bym nie zaufał i nie wysłał pieniędzy. A te ja na olej musimy wydać niemałe. Dla przykładu 250 ml butelka to wydatek rzędu 70 złotych.

Dodaj komentarz