Niektóre leki mogą powodować utratę włosów

Przyczyny łysienia

Z jednej strony to temat rzeka. Z drugiej, kiedy wymienia się przyczyny utraty włosów, to leki, albo nie występują, albo są na szarym końcu. Bez wątpienia nie należą one do najczęściej występujących powodów utraty włosów, ale to nie oznacza, iż mamy o nich zapomnieć. Spróbuję więc rozwinąć nieco temat leków wpływających na stan naszej fryzury.

Taki najbardziej ogólny podział zakłada dwie grupy medykamentów. W jednej z nich znajdują się wszystkie te preparaty, które powodują zaburzenie cyklu życia włosa. Ten jak wiadomo dzieli się na dwie podstawowe (plus trzecia, przejściowa) fazy. Pierwsza z nich to anagenowa, czyli wzrost. Druga, czyli telogenowa związana jest z wypadaniem. Jedna grupa leków powoduje, że włosy szybciej przechodzą w fazę spoczynku. W tym wypadku zwykle dowiemy się o tym mniej więcej po trzech miesiącach od rozpoczęcia przyjmowania leku.

Druga grupa z kolei uderza bezpośredni w macierz włosa. W tym wypadku na efekty długo czekać nie będziemy musieli. Z dużą dozą prawdopodobieństwa pojawią się one już po kilku dniach.

leki

Antybiotyki i antykoncepcja

Może nieco dziwne zestawienie, ale takie mi przyszło do głowy. Najpierw antybiotyki. Wypadanie włosów może pojawić się w sytuacji w której potrzebna jest długa terapia takimi lekami. Dobra informacja to taka, że ten rodzaj łysienia jest odwracalny. Samo wypadanie włosów to ich osłabienie właśnie przez antybiotyki. Kolejną grupę preparatów mogących prowadzić do takiej sytuacji są leki antykoncepcyjne. Tutaj istotna uwaga. W przypadku takich leków wypadanie włosów to jeden ze skutków ubocznych. Możliwych, nie pewnych. Zresztą, to raczej antykoncepcja „starszego typu” powodowała takie właśnie problemy.

Chemia i dermatologia

Ten pierwszy przypadek jest chyba najbardziej znany z wymienionych tutaj. Już przy samej chemioterapii dochodzi do łysienia. Tak zwane cytostatyki mają za zadanie walkę z chorobą i to oczywiście najważniejsza kwestia. Niestety, mogą też zahamować pracę komórek związanych z mieszkami. Skutkiem będzie utrata włosów. Po mniej więcej miesiącu mogą pojawić się pierwsze symptomy. Na początku włosy staną się wyraźnie cieńsze. Potem zaczną wypadać w nadmiernych ilościach.

Przy chorobach związanych ze skórą, jednym z objawów może być nadmierne wypadanie włosów. Problem ten pojawić się może też w sytuacji w której próbujemy taką dolegliwość wyleczyć. Utrata włosów może wystąpić między innymi przy terapii związanych z ciężką postacią łuszczycy. W przypadku stosowania leków na dolegliwości natury dermatologicznej, bardzo szybko może pojawić się problem. Włosy wypadają już po trzech tygodniach.

Inne

To chyba najbardziej pojemna grupa. Znajdziemy w niej między innymi leki stosowane w ciężkich postaciach depresji, czy całkiem z innej strony, związane z nadciśnieniem. Wypadanie włosów mogą powodować preparaty stosowane przy artretyzmie, a także przy problemach z tarczycą. W taki sposób działają też (nie zawsze oczywiście) beta-blokery. To chyba najważniejsze leki z tej grupy.

Dodaj komentarz