Nadmierne wypadanie włosów po ciąży

Przyczyny łysienia

Skupimy się dzisiaj jak widać po tytule na problemie, który nie jest związany z żadną chorobą, czy kwestiami pielęgnacyjnymi. Ciąża to czas w którym wiele zmienia się w organizmie kobiety (wiem, wiem to oczywistość). Skupimy się jednak na czymś co jest niemal rutyną po urodzeniu dziecka. Spróbujemy wyjaśnić sobie mechanizm i to  czy warto coś w ogóle z taką sytuacją robić.

Faktem jest to, że dla wielu pań nadmierna utrata włosów po ciąży jest dość traumatycznym przeżyciem. Nie ma w tym nic dziwnego. Przez 9 mięsiecy zdążyły się przyzwyczaić do tego, że fryzury są gęstsze niż wcześniej. Włosy wygladają przede wszystkim na bardzo zdrowe. Są błyszczące, wręcz „bije od nich blask”.

ciaza

A po urodzeniu dziecka…

…bardzo często zaczyna się problem. Włosy lecą w nadmiarze, a fryzura w niczym nie przypomina tej z czasu ciąży. Dlaczego tak się dzieje? Wszystkiemu winne są estrogeny. W „normalnej” sytuacji cykl życia włosa jest mniej więcej stały. Pewne czynniki mogą na niego wpływać, ale muszą mieć spore natężenie lub długi czas działania. Tak właśnie jest w tym wypadku. Wysoki poziom estrogenów w czasie ciąży ma między innymi wpływ na stan fryzury. To właśnie dzięki temu staje się ona zdrowsza, a włosy mocniejsze. Co istotne w tym wypadku, zmniejsza się ilość tych wypadających. Wiadomo, że w związku z cyklem życia włosów tracimy je w pewnych ilościach. W czasie ciąży w związku z jego zaburzeniem wypada ich mniej.

Po urodzeniu dziecka poziom estrogenów zaczyna spadać. Zwykle ma to miejsce 2 do 3 miesięcy po porodzie. I tutaj pojawia się problem. Włosy tracą ten swoistego rodzaju zastrzyk i zaczynają słabnąć. Konsekwencją jest ich wypadanie. Dodatkowo efekt pogarsza to, że „lecą” też, które normalnie wypadły by wcześniej. To faktycznie może wywołać spory wstrząs.

Czynniki dodatkowe

Już w czasie ciąży można próbować zapobiegać nadmiernemu wypadaniu włosów. Po pierwsze koniecznie trzeba je w odpowiedni sposób odżywiać. Przede wszystkim dieta. Oczywiście w ciąży, trzeba mieć te na uwadze, rozwijając się dziecko. Konieczny więc będzie kompromis w kwestii chociażby diety. Sporo do powiedzenia będzie miała też ich odpowiednia pielęgnacja. Ryzykownym rozwiązaniem mogą się okazać w tym czasie suplementy diety. Tutaj konieczna wydaje się być konsultacja z lekarzem.

A co robić, kiedy faktycznie włosy lecą po ciąży? Decydować się od razu na jakiś konkretny preparat? Podjąć leczenie? Niekoniecznie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa to nadmierne wypadanie ustąpi samo. Można je oczywiście wzmacniać (włosy oczywiście), ale znowu warto to skonsultować. Jeśli wypadanie będzie trwało długo, a do tego się nasili,  być może problem leży gdzie indziej. Trzeba znaleźć przyczynę.

Dodaj komentarz