Mity na temat łysienia kobieta cz. 2

Łysienie u kobiet

Kontynuuję rozpoczęty parę dni wstecz temat związany z niedopowiedzieniami i mitami związanymi z wypadaniem włosów u pań. Oczywiście wszystkich spraw tutaj nie poruszę, bo byłby to naprawdę długi elaborat. Takich „niedopowiedzeń” związanych z włosami jest mnóstwo i tak naprawdę natykamy się na nie wszędzie (nie zawsze mając ich świadomość).

hair

Mit 4 – Stres, a łysienie

W zasadzie to niedopowiedzenie. Bardzo często spotkać się można ze stwierdzeniem „stres powoduje wypadanie włosów”. Jest to pewnego rodzaju uogólnienie, które i mi zdarzyło się użyć. Czas jednak wyjaśnić całą sprawę. Stres może wywołać nadmierne wypadanie włosów. Nie mówimy tutaj jednak o sytuacji w której czynnik działa krótkotrwale. Upraszczając kłótnia małżeńska, czy trudna rozmowa z szefem, tego nie spowoduje. Jeśli jednak stres jest długotrwały, to już inna sprawa. Pewną ciekawostką jest to, że my sami nie musimy się denerwować, ale nasz organizm już owszem. Stresem dla niego można nazwać chorobę. Jest szansa, że po pewnym czasie od niej, włosy będą wypadać w nadmiarze. Nie zawsze jednak jest to zauważalne.

Mit 5 – Tylko starsze kobiety łysieją

To z kolei związane jest z przekonaniem, że tylko zaburzenia hormonalne w czasie menopauzy, mogą powodować utratę włosów. Faktem jest, że w tym czasie, kiedy estrogeny przestają „bronić” fryzury, to pojawia się przerzedzenie, a konsekwencją może być łysienie. Tyle, że zaburzenia hormonalne, mogą pojawić się dużo wcześniej i też będą skutkowały problemami z włosami. Oczywiście nie zawsze taka sytuacja ma miejsce. Też warto mieć tego świadomość.

Mit 6 – Słońce szkodzi włosom

I tak i nie. Lepiej zadbać o ochronę fryzury latem. Tak na wszelki wypadek. W połączeniu ze słoną wodą promienie słoneczne mogą faktycznie powodować przesuszanie włosów. A kto z nas nie lubi w upale wskoczyć do zimnej wody? Z drugiej jednak strony, słońce uczestniczy w syntezie witaminy D. To, nie dość, że składnik niezbędny chociażby dla układu kostnego, to i dla włosów. Ma ona między innymi związek z z procesem ich wzrostu. Warto o tym pamiętać.

Mit 7 – farbowanie = łysienie

Aż tak źle nie jest. Owszem, częste farbowanie może prowadzić do osłabienia włosów. To w konsekwencji skutkuje ich wypadaniem w nadmiarze. Może to prowadzić do przerzedzenia. Dotyczy to jednak nie tylko farbowania. Osłabienie włosów może być związane z częstym suszeniem, stosowaniem prostownicy, czy traktowaniem fryzury lakierem. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że to czy włosy z tego powodu będą wypadać, jest związane z wieloma czynnikami.

Dodaj komentarz