Menopauza a wypadanie włosów

Łysienie u kobiet

Nie podejmę się tutaj opisywania tego jak kobieta może czuć się kiedy dotyką ją menopauza. Jestem w końcu facetem i ciężko mi wejść w taką sytuację. Mogę natomiast skupić się na tym na czym się znam, czyli na włosach. A te w czasie menopauzy są szczególnie wrażliwe.

Zacznę jednak od czysto „słownikowych” informacji. Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia jest to stan, czy właściwie okres, kiedy przez ponad rok w wyniku trwałej niedoczynności jajników nie występuje miesiączka. Wiek w którym kobieta wchodzi w okres menopauzy może być różny, ale zazwyczaj zamyka się w ramach od 45 roku życia do 55. Tak naprawdę zależy on wielu czynników do których zaliczyć można między innymi: sposób odżywiania, wagi ciała, a nawet środków antykoncepcyjnych jakie kobieta stosowała.

 

W czasie menopuazy znacznie spada poziom estrogenów we krwi (wynika to ze wspomnianej trwałej niedoczynności jajników), a to z kolei wpływa na wiele narządów w ciele kobiety. Część z tych zmian jest niewidoczna, ale niektóre z nich można zauważyć. Tak na przykład skóra na którą nie działają już estrogeny staje się sucha, wiotka i zaczynają pojawiać się głębokie zmarszczki.

 

Przejdźmy jednak do właściwej części wpisu. Hormon o którym wspominałem w zdaniu wyżej ma ogromny wpływ na mieszki. Wydłuża fazę wzrostu włosów, a także ją przyśpiesza. Dzięki temu fryzury kobiety wyglądają zawsze dużo lepiej niż mężczyzn u których estrogen występuje w niewielkich ilościach. U pań dla równowagi występują typowo męskie hormony, a więc androgeny (na przykład testosteron), aczkolwiek w znikomej ilości. Ale to właśnie one – kiedy w czasie menopauzy przestają działać estrogeny – są odpowiedzialne za wypadanie włosów. Nie przebiega ono tak samo jak u panów u których występuję łysienie androgenowe (nie ma chociażby zakoli) a jego zasięg zależy od ilości testosteronu u kobiety.

 

 

Tak wygląda zapis testosteronu hormonu, który w trakcie menopauzy może powodować łysienie u kobiet

 

 

 

 

 

Proces utraty włosów w czasie menopauzy można spowolnić. Przede wszystkim stosuje się preparaty działające zewnętrznie, najczęściej takie które zawierają minoxidil. Polecane są również wszelkie zabiegi mające na celu ukrwienie mieszków włosowych: masaże, mezoterapia (o której zresztą napiszę). Co ciekawe w ciągu ostatnich lat coraz większa liczba naukowców zaczyna głośniej mówić skuteczności hormonalnej terapii zewnętrznej. Bez wątpienia działa ona na skórę, a mimo zauważalnych zmian dotyczących włosów wciąż świat naukowy czeka na niepodważalne dowody.

One thought on “Menopauza a wypadanie włosów

  • Chciałam zapytać, czy stosowanie wewnętrzne wyciągu z palmy sabałowej może wpłynąc na obniżenie poziomu testosteronu podczas menopauzy i wspomóc odrost włosów? Bardzo proszę o odpowiedź

Dodaj komentarz