Łysienie to coraz większy problem wśród mężczyzn ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

Leczenie łysienia

Skąd pomysł na napisanie akurat na ten temat? Jak to zwykle u mnie, ma to „głębsze” znaczenie:). Zastanawiałem się ostatnio nad zebraniem czynników powodujących łysienie u mężczyzn. Wpadł mi w ręce informacja w której pojawił się właśnie takie wątek. Spróbujmy odpowiedzieć na początek na pytanie skąd w ogóle wiadomo, że akurat tam jest to coraz większy problem?

dubaj
Dubaj (ZEA)

Od jednego ze specjalistów od przeszczepów pracujących w Al Borj Medical Centre (placówka, która mieści się w Dubaju). Dimitrios Ziakas, bo tak się nazywa, przywołał dane według których zwiększyła się liczba pacjentów do przeszczepu. Mowa tutaj o pięciu latach, bo tyle ten specjalista tam pracuje. Nie dość, że jest ich więcej, to przychodzą coraz młodsi. Można by oczywiście zadać pytanie, czy to aby na pewno jest ich więcej? Może po prostu taka metoda odzyskiwania włosów, stała się tam bardziej popularna. Myślę, że można spokojnie i taką tezę rozważyć. Z drugiej strony jednak, warto zaznaczyć, że dane mówią nawet o 40 procentach mężczyzn z tamtego regionu, którzy zmagają się z łysieniem.

Co powoduje utratę włosów u mężczyzn?

Niektóre czynniki są podobne jak u kobiet. Myślę, że najlepiej oddaje to co napisałem dieta. W pewnym stopniu może ona wpływać na stan włosów. Skoro niedobory pewnych składników w codziennej diecie mogą wywoływać problemu z funkcjonowaniem poszczególnych części organizmu, to i fryzura nie jest bezpieczna. Jak mówiłem jednak częściej ta przyczyna występuje u pań. Kolejny, wspólny czynnik to stres. On też, oczywiście w dużych ilościach, może przyczyniać się do utraty włosów.

Swoje do powiedzenia mają też warunki atmosferyczne. Im bardziej ekstremalne, tym gorzej dla organizmu w tym również fryzury. Tym na pewno można wytłumaczyć spory odsetek łysiejących właśnie we wspomnianym kraju. Jest tam dość „ekstremalnie”. Z takich ciekawostek mogę Wam powiedzieć, że najmniejszy problem z utratą włosów mają Azjaci.

Oczywiście nie mógłbym nie wspomnieć o androgenach. U kobiet to sytuacja rzadka (ale możliwa), panowie mają zdecydowanie częściej z nimi problem. Androgeny to hormony o budowie steroidowej. Określane są mianem męskich. Odpowiedzialne za między innymi cechy płciowe. Interesuje nas tutaj zwłaszcza testosteron, a dokładniej rzecz biorąc jego aktywna forma – dihydrotestosteron. To on ma wpływ na mieszki włosowe. Przede wszystkim jednak na gruczoł krokowy (prostata). Dlaczego o tym piszę? Bo w pewien sposób proces jest podobny.

Skupmy się na włosach. DHT powoduje to, że mieszki stopniowo pracują mniej wydajnie. Fryzura staje się wyraźnie przerzedzona. Włosy będą coraz cieńsze. W pewnym momencie mieszki „zasypiają”. Jak to wygląda na głowie? Na początku zwykle – to warto zaznaczenia – zaczynają się pojawiać zakola. Dochodzi do „cofania się czoła”. Również na czubku włosów może dochodzić do wyraźnego przerzedzenia.

To nie wszystkie przyczyny utraty włosów, ale na nich chciałem się dzisiaj skupić. Następne już niedługo:).

Dodaj komentarz