To właśnie u dzieci wypadanie włosów może być dużym problemem

Łysienie plackowate u dzieci

Przyczyny łysienia

To właśnie u dzieci wypadanie włosów może być dużym problememZawsze kiedy jakikolwiek problem związany ze zdrowiem dotyka naszych dzieci to jesteśmy na niego specyficznie wyczuleni. Nierzadko zaczynamy się szukać z przerażeniem w oczach sposobu wyleczenia danej choroby, tylko że ze zdrowym rozsądkiem te metody mają mało wspólnego. Najlepszym rozwiązaniem jest poznanie możliwych chorób, które mogą dotknąć nasze dziecka, bo wiedza to najlepsza broń w walce z nimi. Nie inaczej jest w przypadku problemów z włosami, stąd dzisiaj postanowiłem opisać łysienie plackowate.

Ma ono u naszych pociech różne przyczyny i właściwie ich rozpoznanie nie tylko pomaga je wyleczyć, ale również może się okazać, że łysienie plackowate jest objawem innego schorzenia, które właśnie w ten sposób może zostać wykryte. Najczęściej za przyczynę wypadania włosów specjaliści uznają kwestie genetyczne. Jednak to co powoduje łysienie plackowate może być bardziej „prozaiczne”. Często jest ono powodowane wskutek alergii na konkretne produkty nie tylko związane z jedzeniem.

Ostatnio coraz modniejsza jest teoria, która winą za pojawienie się opisywanego problemu obarcza pasożyty. Najczęściej mówi się o wypadaniu w takim wypadku włosów jako o obronnej reakcji organizmu. Przyczyną łysienia plackowatego może być również niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto, która z takiego stanu wynika. Jednym słowem, jak sami widzicie naprawdę duża liczba czynników – często nie związanych ze sobą – może mieć wpływ na wypadanie włosów u dzieci.

Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że nie jest to tylko problem natury fizycznej, ale również wchodzą tutaj kwestie psychicznie. Nasze pociechy rzadko kiedy są odporne na reakcje ich kolegów i koleżanek na wszelkiego rodzaju „wady” w wyglądzie. Dlatego też oprócz zwykłego leczenia ważna jest opieka rodziców, którzy powinni starać się wspomagać dziecko w tym czasie.

Sama kwestia leków, czy preparatów stosowanych w przypadku łysienia plackowatego, to dość ciężka sprawa. Chociażby ze względu na to, że problem ten może dotknąć niemowlaki mające ledwie parę miesięcy, gdzie leczenie wymaga pomocy specjalisty. Ogólna zasada która ma tutaj zastosowanie brzmi: wybór leków zależy od przyczyny. Może przecież być na przykład, że leczenie będzie polegało na odstawieniu pokarmu które nasze dziecko uczula.

Dobrą informacją jest to, że zazwyczaj po usunięciu przyczyny łysienia plackowatego włosy naszym pociechom odrosną. Na początku będą bardzo jasne i słabe i możliwe, że wypadną, ale na ich miejsce wyrosną normalne, które będą cieszyć oko rodzica. Nie ma więc co wpadać w panikę.

Dodaj komentarz