Łysienie plackowate – najważniejsze fakty

Przyczyny łysienia

lysienie-plackowateProblem z tym typem łysienia polega przede wszystkim na tym, że właściwie nie do końca wiadomo, jaka jest jego przyczyna. Przypuszcza się, że to choroba autoimmunologiczna, aczkolwiek nie jest to na 100% pewne. Takie przypuszczenia i niedomówienia sprawiają, że ciężko jest skutecznie leczyć łysienie plackowate w zakresie zwalczania przyczyn. A przecież na tym właśnie opiera się efektywna walka z wypadaniem włosów tego typu.

Łysienie plackowate łatwo rozpoznać

Już z samej nazwy można się domyślać, że na głowie będą powstawać łyse place. Okrągłe ogniska mają różną średnicę – najczęściej od 1 do 5 centymetrów. Czasami ogniska są pojedyncze, a czasami łączą się ze sobą, tworząc większe plamy.

Charakterystyczna jest też skóra głowy w miejscu pozbawionym włosów. Staje się zaczerwieniona, a niekiedy przybiera kolor żółto-kremowy.

Hipotezy, hipotezy

Przyczyny łysienia plackowatego to przede wszystkim wysnuwanie hipotez. Naukowcy robią jednak wszystko, by wreszcie odkryć czynnik, który wywołuje to charakterystyczne wypadanie włosów.

Do najbardziej prawdopodobnych przyczyn łysienia plackowatego zaliczyć można:

  • zaburzenia cyklu włosa  – zdaniem naukowców włosy bardzo szybko wchodzą obumierania z fazy wzrostu i rozwoju; teoria ta nie znalazła jednak potwierdzenia,
  • czynniki środowiskowe – mogą prowadzić do zakażenia drobnoustrojami, co wywołuje reakcję limfocytów, w efekcie czego może dojść do przerwania cyklu rozwojowego włosa,
  • czynniki genetyczne – przypuszcza się, że skłonność do łysienia plackowatego zapisana jest w genach; osoby, których członkowie rodziny zmagali się z wypadaniem włosów tego typu są bardziej narażone na łysienie plackowate,
  • zaburzenia systemu immunologicznego  – na skutek występowania pewnych czynników (te jednak nie zostały zidentyfikowane), układ odpornościowy zaczyna produkować przeciwciała, które atakują mieszki włosowe, co uniemożliwia normalny porost włosów, a powoduje charakterystyczne ich wypadanie,
  • stres – łysienie plackowate występowało u części osób po traumatycznych przeżyciach i silnym stresie, stąd taka hipoteza.

Trudności w leczeniu łysienia plackowatego

Z leczeniem łysienia plackowatego jest tak, jak w powiedzeniu „są dwa uda: może się uda, może się nie uda”. Właściwie nie ma się czemu dziwić, ponieważ skoro nie do końca poznane zostały przyczyny łysienia, ciężko natrafić na skuteczną metodę.

Miejscowo można stosować minoxidil (np. wysokie jego stężenie jest w NR-07 oraz Spectral.DNC) albo cygnolinę. Efekty zależą jednak od indywidualnych przypadków i nie zawsze dają spodziewane rezultaty.

Można także zastosować leczenie fotodynamiczne UVA albo PUVA. Naświetlania, szczególnie z wykorzystaniem doustnych psolarenów, mogą dać zadowalające efekty.

Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie grzebienia laserowego ViviComb. Może część z Was słyszała o takim wynalazku – ja z nim spotkałam się podczas poszukiwania nowoczesnych metod walki z łysieniem androgenowym.

vivicombViviComb swoje działanie opiera na LLLTtechnologii laserowej, która prowadzi do pobudzania mieszków włosowych. Stają się bardziej aktywne i silniejsze, czego efektem jest przyspieszenie porostu włosów. Z łysieniem (nawet zaawansowanym i różnego typu) radzi sobie doskonale, ponieważ aż 9 na 10 osób jest zadowolonych z efektów. Cena może być trochę przerażająca (coś ok. 2000 złotych), ale szansa na przywrócenie skórze głowy i włosom zdrowego wyglądu jest bezcenna. Chyba przyznacie mi rację? Gdyby ktoś był zainteresowany, ViviComb znalazłam tutaj – można go dostać tylko online, ale za to przesyłka jest darmowa.

 

Dodaj komentarz