Łupież a wypadanie włosów

Przyczyny łysienia

łupież tłusty może mieć spory wpływ na wypadanie włosówDzisiaj „porozmawiamy” sobie o tym jak łupież może wpływać na stan naszych włosów, ich żywotność, a w konsekwencji nawet ich wypadanie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że te białe paprochy, które tak lubują się w oblepiani naszych ubrań mogą być pierwszym ostrzeżeniem, że ze skórą na naszej głowie, a w konsekwencji z włosami, coś jest nie tak.

Zacznę jednak od obalenia mitu, który jak zauważyłem pokutuje wśród ludzi. Nieprawdą jest to, iż łupież nie ma kompletnie wpływu na stan  naszej fryzury. Z drugiej strony nie każdy jego typ powoduje od razu łysienie. Zbyt szybkie złuszczanie się skóry, a w efekcie te białe paprochy są najczęściej powodowane przez grzyba o nazwie Pityrosporum ovale. Łupież suchy to ten typ, który w zasadzie nie zagraża naszej fryzurze, może ją co najwyżej trochę osłabić, a więc przyda się kontrolowane odżywianie jej.

Problem pojawia się w momencie kiedy „biały śnieg” na naszych ramionach zaczyna przybierać żółty kolor, bo oznacza to, że z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia z łupieżem typu tłustego. I tu problem jest dużo bardziej poważny, niż nam się na początku wydawać. Jeśli nasza skóra ma tendencję do przetłuszczania się wspomniany wcześniej grzyb dostaje doskonale warunki do rozwoju. Do tego tempo w jakim działa jest dość szybkie. Tłuste płaty łupieżu skutecznie osłabiają włosy, często je również obciążają, a w konsekwencji jeśli nic nie robimy zaczynają nam one masowo wypadać.

Dodatkowym zagrożeniem związanym z tym ostatnim typem łupieżu jest możliwość pojawienia się łojotokowego zapalenia skóry, a w tym wypadku wypadanie włosów to właściwie sprawa pewna. Ryzyko współwystąpienia łupieżu i tej choroby wynika z tego, że odpowiedzialny za nią jest Pityrosporum ovale.

Jeśli chodzi o leczenie tego pierwszego problemu, można oczywiście wykorzystywać popularne szampony, aczkolwiek najlepiej skupić się na preparatach, które zawierają ketokonazol. Jest to organiczny związek, który dosłownie zabija grzyby. Co na wypadające włosy? Cóż, sytuacja jest prosta, pozbędziemy się łupieżu, przestaną nam one wypadać. No, przynajmniej z tego powodu.

Dodaj komentarz