Łopian i tatarak – czy są skuteczne?

Porost włosów

Zwykle nie są one wymienane w kontekście ratowania włosów. Mówimy tutaj o pewnym uogólnionym poziomie rozmowy na temat roślin, które mogą być pomocne. Najczęściej wtedy wymienia się pokrzywę i skrzyp. Nie o tym jednak chciałem pisać;). Przejdźmy do dzisiejszych bohaterów.

łopian

Łopian

To w zasadzie rodzaj roślin, który obejmuje 10 gatunków. Jeśli dobrze poszukacie, to znajdziecie go w całej Europie i azji. Warunkiem jest przebywanie w strefach, gdzie panuje klimat umiarkowany. Nas interesuje tutaj łopian o nazwie pajęczynowaty. Jako surowiec zielarski wykorzystuje się przede wszystkim korzenie. Co się w nich znajduje? Między innymi fitosterole, białka, saponiny, siarkę i witaminę C. Na pewno spore znaczenie ma tutaj wymienony pierwiastek. Jest on przecież powiązany z aminokwasami „budulcowymi” włosów. Siarka ratuje też skórę. Ma działanie przeciwłojotokowe. Przyda się więc wszystkim tym, którzy cierpią z powodu przetłuszczającej się fryzury. A wracając do samego łopianu, jest on polecany jako sposób na łupież.

W jaki sposób wpływa na włosy? Już częściowo odpowiedzieliśmy sobie na to pytanie. Po pierwsze ma odnawiać osłabioną strukturę włosów. Oprócz tego ma też odżywiać i wzmacniać cebulki. Łopian może też powstrzymywać wypadanie włosów. Przy okazji normalizuje on stan skóry. Co jest pomocne przy wspominanym łupieżu czy łojotoku. Z łopianu można przygotować płukankę. Najlepiej zaopatrzyć się w zmielony korzeń. 2 łyżki na pół litra wody. Gotować przez kilka minut, a potem płukać włosy. To jedna z możliwości. Można postawić też na nalewkę. Wtedy oprócz łopianu warto dodać pokrzywy i naszego drugiego bohatera. Spotkałem się z opinią, że jeśli macie niesforne włosy, to łopian może utrudniać ich układanie. Jeśli ktoś miał taki problem, to prosiłbym o weryfikację tego stwierdzenia;).

tatarak

Tatarak

Kolejna pospolita roślina na terenie naszego kraju. Jako ciekawostkę dodam, że rośnie wszędzie poza Karpatami. Roślina ta prawdopodobnie pojawiła się w Średniowieczu. Nie pytajcie mnie jednak skad się wzięła, bo tego już nie wiem. Roślina ta miała być stosowana jako lek już w Starożytnych Indiach. Surowcem zielarskim jest kłącze.

Zanim o wpływie na włosy, to parę słów o ogólnym działaniu tej rośliny. Pobudza między innymi działanie soku trawiennego i żółci. Dzięki temu jest to polecany sposób na wzdęcia. Wyciąg z kłącza tataraku jest stosowany jako płukanka na skórę głowy i włosy. Jest na przykład polecany przy łojotokowym zapaleniu skóry i łupieżu.

Tatarak wzmacnia między innymi włosy i hamuje ich wypadanie. W pewien sposób je też odżywia. Tatarakowi przypisuje się poprawę ukrwienia skóry głowy. To przy ratowaniu fryzury również ważna sprawa. Tatarak można stosowac jako składnik wcierki (np. razem z pokrzywą). Można go też wykorzystać jako płukankę. 2 łyżki kłacza zalewamy pół litrem (nieco więcej lepiej wlać) wody i gotujemy przez kilkanaście minut. Potem należy odcedzić i poczekać aż ostygnie. Gotowe do stosowania.

One thought on “Łopian i tatarak – czy są skuteczne?

  • Z naturalnych sposobów ja wybrałam między innymi ocet jabłkowy. Płukanka z niego – przynajmniej w moim przypadku działa naprawdę rewelacyjnie. Oczyszcza włosy i też przy okazji i działa przeciw przetłuszczaniu. To ostatnie niestety jest moim problemem od pewnego czasu. Dlatego szukam dobrych rozwiazań.

Dodaj komentarz