Łojotokowe zapalenie skóry

Przyczyny łysienia

Łojotokowe zapalenie skóry jest podobne do łuszczycySkoro ostatnio zacząłem temat chorób, które mogą dotknąć nasze włosy, to dzisiaj naturalną rzeczą zdaje się podzielenie się z wami informacjami na temat kolejnego schorzenia. Łojotokowe zapalenie skóry jest bardzo często występującym problemem zdrowotnym, a tego jego leczenie nie jest łatwe. Zacznijmy jednak od początku.

Już na początek nie mam zbyt dobrej informacji, bo nie jest znana dokładna etiologia tej choroby. Można mówić jedynie o grupie prawdopodobnych jej przyczyn, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Wśród nich wyróżnia się między innymi wpływ hormonów, zaburzenia immunologiczne, a także działanie grzyba drożdżopodobnego ( z grupy Malassezia) . To właśnie te ostatnie są szczególnie niebezpieczne. W normalnej sytuacji „żyją” one na naszej skórze i przy zachowywaniu odpowiedniej higieny są w zasadzie niegroźne. W niektórych jednak wypadków ich działanie może doprowadzać do stanu zapalnego.

Pierwszym objawem, który powinien być dla nas sygnałem ostrzegawczym, jest łojotok skóry głowy. To właśnie w tym momencie nasze włosy zaczynają się w znaczącym stopniu przerzedzać. Potem ogniska chorobowe przenoszą się na miejsca nieowłosione (głównie czoło, okolice zauszne, czy kark). Skóra, która jest zajęta przez łojotokowe zapalanie skóry jest zaczerwieniona, a na powierzchni pojawiają się szare łuski, stąd też często w pierwszej fazie mylona jest z łuszczycą.

Niestety nie mam zbyt dobrej informacji w kwestii powrotu fryzury do stanu sprzed choroby. W większości wypadków (szczególnie jeśli na początku zbagatelizujemy chorobę) w miejscach gdzie włosy nam wypadły nie pojawią się nowe. Szczególnie dotyczy to miejsc zaatakowanych bezpośrednio przez chorobę. Bardziej niż na ratowaniu włosów należy skupić się na leczeniu samej choroby, bo to jest w tym momencie najważniejsze.

 

W terapii stosuje się preparaty niszczące grzyby, które wywołują łojotokowe zapalenie skóry

 

Jeśli chodzi o terapię w przypadku łojotokowego zapalenia skóry to jest ona w każdym przypadku inna, a więc w pewien sposób leczenie dobiera się indywidualnie. Natomiast można wyróżnić dwie cechy wspólne wszystkich przypadków. Po pierwsze, podaje się leki, których zadaniem jest ograniczenie ilości grzybów drożdżopodobnych. Po drugie, leczenie polega głównie na ograniczaniu liczby i wielkości miejsc zapalnych. Często w tym drugim przypadku stosuje się specjalnie szampony. Nie ma jednak jednego, cudownego preparatu, który bezwzględnie usunie wszystkie zmiany powstałe w wyniku łojotokowego zapalenia skóry.

Dodaj komentarz