Leki antystresowe mają pomóc na wypadanie włosów?

Leczenie łysienia

Nie ukrywam, że lubię szperać i wyszukiwać co tam w świecie walki z łysieniem piszczy. Co pewien czas pojawiają się nowe metody, które to mają być skutecznym rozwiązanem męskich i kobiecych problemów z wypadaniem włosów. Ostatnio pisałem Wam o komórkach macierzystych i ich zastosowaniu w preparatach na łysienie, dzisiaj pomysł o którym niedawno czytałem.

stres

Tak w zasadzie jednak, to rozwiązanie o którym chcę napisać w pewien sposób wydaje się być logiczne. Stres to jeden z częściej wymienianych czynników powodujących osłabienie i wypadanie włosów. Zwykle jest on tylko „jednym z kilku”. To dość prosty mechanizm. Jeśli stres, to z dużą dozą prawdopodobieństwa, niezdrowa dieta lub wręcz niedojadanie. W tak zwanym międzyczasie pojawiają się też problemy z snem. Bezsenność to z kolei osłabiony układ odpornościowy. To skutkuje częstymi infekcjami. Te też powodują wypadanie włosów w większej ilości niż zwykle.

Leki antystresowe na łysienie?

Tak przekonują nas amerykańscy naukowcy z University of California. Efekt związany z wypadaniem włosów, osiągnęli oni w zasadzie przypadkiem. Celem badań było całkowicie co innego. Przeprowadzali oni testy na myszach, których wstrzyknięto hormon stresu określany skrótem CRF. Spotkacie się też z nazwą „kortykotropowy”. Wróćmy jednak do opisywanego eksperymentu. Otóż, wstrzyknięto również myszom testowany lek antystresowy. Jego celem ma być blokowanie wspomnianego hormonu. Trzy miesiące później okazało się, że niejako skutkiem ubocznym badania, było większe owłosienie u myszy. Ciekawostką jest to, że sam efekt utrzymał się, mimo zakończenia tej fazy eksperymentu.

„Ale”

Niestety po pierwsze na razie nie przewidywałbym szybkiej kariery tego rozwiązania. Sami naukowcy byli zaskoczeni takim efektem, więc chwilę pewnie potrwa zanim odkryją odpowiedzialny za to proces. Po drugie, to jednak wciąż badania na myszach, a nie sprawdzenie u ludzi. Natomiast mnóstwo nowych technologii już funkcjonuje w obiegu. Za przykład posłuży tutaj grzebień Vivicomb. Wykorzystuje on technologię laserową. Jego głównym zadaniem jest powstrzymanie wypadania włosów i stymulacja porostu nowych.

Dodaj komentarz