Łysienie telogenowe może mieć różne przyczyny

Leczyć – nie leczyć?

Leczenie łysienia

Łysienie telogenowe może mieć różne przyczynyZ łysieniem androgenowym można walczyć, albo pozostawić samemu sobie. Z łysieniem typu telogenowego można walczyć, albo pozostawić samemu sobie. Jaka jest różnica między tymi dwoma zdaniami? Ano taka, że w drugim przypadku brak leczenia może dać pozytywne skutki.

A może nie leczyć?

Takie podejście ma sens i co ciekawe prezentowane jest przede wszystkim przez specjalistów. Nas może utrata włosów na głowie mówąc kolokwialnie „zmrozić”, ale oni doskonale wiedzą,że łysienie telogenowe jest na tyle specyficzne, że właściwie jedynym problemem jest znaczne uszczuplenie fryzury. Oczywiście dla nas może to być poważną sprawą, jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że w tym wypadku nie dochodzi do całkowitego wyłysienia, a i rzadko kiedy w ogóle pojawiają się łyse miejsca. Dodatkowo tak naprawdę po pół roku, problem zniknie sam. Włosy przestaną wypadać, mieszki zaczną produkować nowe i fryzura zacznie się zagęszczać. Można więc zapytać po co leczyć, skoro samo się leczy?

A może leczyć?

Łysienie telogenowe przejdzie co prawda samo, ale nie oznacza to że nie można czegoś nie zrobić, aby po pierwsze złagodzić nieco skutki samego schorzenia, a po drugie, jest to dobry moment, aby wzmocnić te włosy, które zostaną, a także poprawienia ogólnego stanu, chociażby cebulek włosowych. Tutaj – w kwestii wyboru konkretnej metody – na scenę wchodzą przyczyny łysienie telogenowego. Te, mogą być naprawdę bardzo różne.

Zmień dietę

Pierwszym przykładem przyczyny, który mi się nasuwa niemal automatycznie, to nieodpowiednia dieta. Bardzo często to co jemy, potrafi zniszczyć nam włosy. Oczywiście, aby taka sytuacja miała miejsce musi być spełnionych kilka czynników. Nasze menu musi być bardzo wyniszczająca (brak podstawowych składników odżywczych. Dieta z gatunku rygorystycznych, prowadzonych przez co najmniej 2 miesiące. To może spowodować łysienie telogenowe. Jeśli już do niego dojdzie, zmieńcie dietę, być może uda się Wam zapanować na wypadaniem włosów dużo szybciej, niż w pół roku. Dużo witamin i składników mineralnych – to jest to, czego nasza fryzura potrzebuje najbardziej.

Naturalnie w przyczynę

To w zasadzie podstawa walki z łysieniem tego typu. Najpierw trzeba ustalić konkretną przyczynę, która ją powoduje (nie zawsze jest to łatwe) – to za nas zrobi specjalista. Potem idzie wszystko niejako dwutorowo. Z jednej strony staramy się w miarę naszych możliwości wyeliminować przyczynę. Z drugiej strony staramy się jakoś wspomagać naszą fryzurę, o czym wspominałem już wyżej. Można to robić dietą, ale równie dobrym sposobem jest chociażby suplementacja.

Wybór takich preparatów pozostawiam w Waszej gestii. Jest ich na tyle dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zwróćcie tylko uwagę na skład. Powinny się w nim znaleźć witaminy z grupy B plus skrzyp, lub pokrzywa. Na podobnej zasadzie wybierajcie również konkretne preparaty (szampony, odżywki, maseczki). One również mogą pomóc w niwelowaniu skutków łysienia telogenowego. Pamiętajcie o jednym: lepiej wybierać produkty z naturalnym składem, niż te przepełnione chemią.

Dodaj komentarz