Komórki macierzyste a łysienie

Leczenie łysienia

Ten temat nie jest nowy. Można powiedzieć, że w świecie nauki robi sporą „furorę”. Mowa tutaj o wielu jej dziedzinach, ze szczególnym uwzględnieniem medycyny. „Już wkrótce włos wyhodowany z komórek macierzystych może pomóc w walce z łysieniem”. Pod tak sformułowanym zdaniem podpiszą się pewnie naukowcy z Sanford-Burnham, którzy zaprezentowali wyniki swoich badań.

badania

Zanim o nich, to może parę słów o samych komórkach macierzystych. Można powiedzieć, że mają one dwie cechy. Z jednej strony są to komórki, które mają potencjalnie nieograniczoną liczbę podziałów. Mogą same się odnawiać. Drugą właściwością jest różnicowanie się do innych rodzajów komórek. Mówiąc prościej do przekształcania się w bardziej skomplikowane, czy lepiej byłoby napisać „wyspecjalizowane”.

Gdzie wykorzystywane są komórki macierzyste?

Lepiej byłoby chyba zapytać, gdzie się ich nie próbuje stosować;). Ostatnio na przykład spotkałem się z tym, że komórki macierzyste mają pomóc w leczeniu stawów. W pewien sposób zwiększa się ich koncentrację, a następnie można stosować np. przy uszkodzonych ścięgnach. W ortopedii komórki macierzyste są wykorzystywane krótko, bo tak w zasadzie to od paru lat. To jednak nie wszystkiedolegliwości zdrowotn, gdzie sprawdzane są one sprawdzane. Wiecie, że komórki macierzyste stosuje się też np. w leczeniu cukrzycy? Możliwości jest oczywiście dużo więcej. Komórki te są między innymi wykorzystywane przy przewlekłej białaczce i wrodzonym osłabieniu odporności itd.

Gdzie w tym wszystkim włosy?

Od pewnego czasu coraz śmielej stosuje się komórki macierzyste w poprawianiu urody. Dotyczy to również tematu włosów. Można się na przykład zdecydować na mezoterapię w której wykorzystywane są komórki macierzyste pobierane z naszej krwi. Coraz chętniej mówi się o tym, że to właśnie one mają być nadzieją dla osób łysiejących. Można powiedzieć, że nie ma miesiąca (może trochę przesadziłem 🙂 ), abyśmy nie słyszeli o nowych wynikach badań właśnie nad komórkami macierzystymi.

Ludzkie włosy u myszy

Wspomniałem na wstępie o badaniu naukowców z Sanford-Burnham. Otóz, jak mówi doktor Alexey Terskikh, udało się tej grupie wyhodować włosy. Co istotne z ludzkich komórek macierzystych. W tym eksperymencie wykorzystano komórki pluripotentne. To rodzaj macierzystych, który ma tę zdolność, że potrafi dać początek każdemu rodzaju komórek. Poza jednymi – łożyskowi.

Niestety na razie nie mamy co strzelać korkami od szampana. Fakt, udało się to po raz pierwszy, ale badanie to przeprowadzono na myszach. Kolejną częścią badania będzie próba sprawdzenia jak zadziała to w przypadku ludzi. Problemem, który zauważono, jest między innymi fakt, że tych komórek nie da się wykorzystać w przypadku transplantacji włosów. Przynajmniej na razie. Sami naukowcy oczywiście są dobrej myśli i zapowiadają dalsze prace nad wdrożeniem komórek macierzystych. Nam oczywiście pozostaje czekać i mocno trzymać kciuki. Im szybciej to zrobią, tym lepiej;)

Dodaj komentarz