Sól kuchenna to doskonałe źródło jodu

Jod, a włosy

Dbaj o włosy

Sól kuchenna to doskonałe źródło joduWspominałem już wielokrotnie jak ważne są dla naszych włosów składniki odżywcze, czyli zarówno witaminy, jak i pierwiastki. Część z nich już opisałem, a inne jeszcze przede mną. Zależność jest naprawdę duża, ale nie ma też co popadać w paranoję szukając konkretnych składników,bo tak naprawdę większość z nich i tak dostarczamy do organizmu – często nieświadomie.

Uspokojeni mam nadzieję tą informacją rozsiądźcie się wygodnie w fotelach i poczytajcie o jodzie, który również wpływ na nasze włosy ( i nie tylko jak się zaraz przekonacie), chociaż często jest pomijany, a z drugiej strony my sami dostarczamy go do naszego organizmu codziennie, często w nadmiarze.

Parę (nie)zbędnych informacji

Na początek nieco encyklopedycznej wiedzy o Jodzie. Jest to pierwiastek z grupy fluorowców, a jego nazwa pochodzi z klasycznej odmiany greki i oznacza ni mniej ni więcej tylko „fioletowy”. Odkryty został na początku XIX wieku i jest go w przyrodzie relatywnie mało. Dobrą, a zarazem złą informacją jest to że – jak wspominałem akapit wyżej – dostarczamy go do organizmu codziennie. Jod w naszej diecie to sól. Używamy jej często, więc teoretycznie dostarczamy do organizmu potrzebny nam pierwiastek. Zła informacja jest też ogólnie znana – przyprawa ta w zbyt dużych ilościach nam szkodzi. Ot taki paradoks. Dlatego też wciąż szuka się innych, alternatywnych źródeł tego pierwiastka. Znajdziecie go w zasadzie w każdym produkcie żywnościowym, jeśli pochodzą one z terenów gdzie w wodzie i glebie się ten jod znajduje (a nie wszędzie tak jest), jednak sporo musielibyśmy ich zjeść, aby dzienne zapotrzebowanie nam zapewnić.

Jod, a włosy

Niedobór tego składnika może powodować znaczne spustoszenie w naszym organizmie. Powoduje chociażby problemy z tarczycą. Ja jednak daruje sobie wypisywanie całej listy objawów takiej sytuacji, skupię się tylko na tym co bezpośrednio tyczy tematyki bloga. Otóż okazuje się, że przedłużający się niedobór jodu może mieć wpływ na stan fryzury. Co ciekawe dużo gorzej reagują na to włosy kobiet.

Stają się one przede wszystkim widocznie łamliwe, a także suche. To jednak nie jedyne objawy niedoboru jodu. Zauważalnym symptomem, aczkolwiek raczej w dłuższej perspektywie jest to, że nasze włosy przestają rosnąć. A wychodząc nieco poza temat fryzury, to niedobór tego pierwiastka powoduje również rosnącą w dużym tempie wagę ciała i… zimne stopy.

Uważajcie na to co jecie

Jak wspomniałem jod pozyskujemy głównie ze soli. Mitem jest, że możemy się nawdychać tego pierwiastka nad Bałtykiem. Po pierwsze, według naukowców, akurat nad naszym morzem to jodu nie jest za dużo. Po drugie musielibyśmy praktycznie pół dnia chodzić tylko i wyłącznie brzegiem morza. Możemy oczywiście zamiast soli stosować jodowane wody mineralne i to też jest jakieś rozwiązanie. Uważajcie jednak (ale też bez zbędnej przesady) na niektóry produkty żywnościowe, bo one „wyrzucają” jod z naszego organizmu. I tak na przykład do tej grupy należą: soja, rzepa, kalafior, oraz brukselka. Oczywiście nie oznacza to, że nie możecie ich jeść.

PRZECZYTAJCIE RÓWNIEŻ: ŁYSIENIE ANDROGENOWE U KOBIET

2 comments

  • A to dziwne , ja właśnie po jodzie mam problem z włosami łącznie z łysieniem plackowatym i świądem skory głowy i ciała . Oprócz tego jod spowodował nadczynność . Brałam go 10 mies i z Tsh 1.4 po pół roku miałam 0,734 a po kolejnym pół roku ”
    0,010 .

    • To się wytłumaczę. Nie rozwinąłem myśli dotyczącej nadmiaru jodu (a jedynie wspomniałem, że jest to problem dla organizmu), który faktycznie, jak piszesz, może mieć taki objaw. Na swoją obronę mogę dodać tylko tyle, że nie mam nic na obronę:).

Dodaj komentarz