Jakie zastosowanie ma olej kokosowy?

Dbaj o włosy

Jeśli jeszcze do tej pory się z nim nie spotkaliście (w co raczej nie wierzę), to zaraz będziecie mieli się okazję przekonać, że ma on sporo ciekawych właściwości. Oczywiście i tych związanych z tym co nas tutaj najbardziej interesuje, czyli z wpływem na włosy.

kokos

Skąd wziął się olej kokosowy

Zaczniemy, jak to zwykle u mnie bywa, od paru ogólnych informacji. Ciekawostek, które przydadzą się, jeśli chcecie „błysnąć” w towarzystwie;). Skąd się wziął? Oczywiście z palmy kokosowej. Ta z kolei…tu zdania są powiedzmy podzielone. Za jej teren „ojczysty” uznaje się co prawda północna – wschodnia Azję. Spotkać się można jednak z koncepcją, że to mogła być jednak Ameryka Południowa. A jakby tego było mało, na Nowej Zelandii znaleziono argumenty na to, że drzewa z orzechami kokosowymi rosły tam… już 15 mln lat temu. Sama nazwa w sanskrycie (język indyjski) oznacza mniej więcej „drzewo, które zaspokaja wszelki potrzeby życia. Doskonale oddaje ogrom właściwości. Sam olej – bo w końcu do niego dotarliśmy – uzyskiwany jest z kopry orzechów kokosowych.

Jakie ma właściwości?

Zaczniemy od zastosowań, które nie są związane z pielęgnacją urody. Olej kokosowy między innymi stosuje się przy produkcji słodyczy. Ma też swoje znaczenie dla farmacji, ale nie będziemy tego tematu rozwijali. Olej kokosowy zawiera w sobie tłuszcze, które przez wiele lat były uważane za szkodliwe dla zdrowia. Teraz jednak poleca się je. Chociażby z tego powodu, że mają obniżać poziom tzw. złego cholesterolu (wiem, że czegoś takiego nie ma, chodzi tak naprawdę o lipidy, nie w tym jednak rzecz).

Olej kokosowy ma też wspomagać proces odchudzania. Ma on między innymi wspomóc spalanie tłuszczu. Ma on też wzmagać łaknienie. To jednak nie wszystko. Olej kokosowy zawiera w sobie pewne związki, które wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. To już daje całkiem dużo właściwości. Medycyna naturalna przypisuje też temu olejowi działanie związane ze zmniejszaniem napadów padaczkowych. Podaję to jedynie jako ciekawostkę.

Olej kokosowy na włosy

W zasadzie to jest on kosmetykiem uniwersalnym. Można go stosować na całe ciało. My jednak skupimy się jedynie na włosach. Olej kokosowy może stać się odżywką. Przyda się wszystkim tym, którzy cierpią z powodu suchych i zniszczonych włosów. Na pewno warto na niego zwrócić uwagę, jeśli często farbujecie fryzurę.

Olejek kokosowy można wykorzystać jako odżywkę przed myciem. Dlaczego akurat w taki sposób? Już spieszę z wyjaśnieniami. Dzięki temu składniki szamponu, którego użyjemy potem, będą docierały wgłąb włosów. Zadba on również o zewnętrzną część włosa. To te tak zwane łuski, które po myciu – przy ostatnim płukaniu – warto zamknąć.

Spotkałem się też ze stosowaniem oleju kokosowego jako serum na końcówki. W tym wypadku należy go nakładać na nie. Jeśli ktoś z Was stosował go w taki sposób, to mam nadzieję, że się tym podzieli. I to wszystko na dzisiaj. Zapraszam do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami:)

Dodaj komentarz