Jakie witaminy na wypadanie włosów?

Dbaj o włosy, dieta dla włosów

W zeszłym miesiącu skupiłem się na pierwiastkach. Naturalną więc koleją rzeczy jest opisanie witamin mających znaczenie przy wypadaniu włosów. Zapraszam do zapoznania się z listą tych składników.

Witaminy z grupy B

W zasadzie powinienem zacząć alfabetycznie, ale postanowiłem skupić się na tych z mojego punktu widzenia najważniejszych. Witaminy z grupy B mają generalnie rzecz biorąc ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Dość powiedzieć, że Kobalaminę (B12) wiąże się z funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego. My skupimy się oczywiście na tych, które są ważne dla włosów. A jest ich kilka.

Witamina B3

To inaczej niacyna. Pominąłem witaminę B2, bo ją wiąże się głównie z łupieżem. Niacyna jest odpowiedzialna za wspomaganie układu krwionośnego, a także dostarczanie składników (również tlenu) do poszczególnych komórek. W tym w mieszkach włosowych. Niacyna w pewnym sensie rozszerza wspomniane naczynia, tworząc autostradę dla tych składników.

Witamina B5

To z kolei kwas pantotenowy. Jeśli z uwagą śledzicie reklamy szamponów i odżywek to doskonale znacie ten składnik. Tylko za co on tak naprawdę odpowiada? Przede wszystkim ma sporo do powiedzenia w temacie podziału komórek (tak również tych w mieszkach włosowych). To poziom mikro. A jeśli chodzi o widoczne efekty, to witamina B5 przede wszystkim odpowiada za sprężystość i grubość. W pewnym stopniu preparaty ją zawierające radzą sobie z przesuszeniem fryzury.

Witamina B6

Określana mianem pirodyksyny (chociaż prawidłowa jest w tym wypadku liczba mnoga). To jedna z ważniejszych witamin z tej grupy. Bierze ona udział w procesie podziału komórek mieszków włosowych. Jest też istotna przy walce z łysieniem. Nie sama z siebie. Raczej jeden ze składników wspomagających. Do tego stopnia skuteczny, że wykorzystywany w naturalnych preparatach na łysienie (sprawdź chociażby Profolan – najlepsze w tym momencie rozwiązanie dla mężczyzn).

Witamina B7

Czyli biotyna. Kolejna bardzo istotna dla włosów. Generalnie ma ona sporo do powiedzenia w naszym organizmie. Biotyna wspomaga nie tylko włosy, ale również paznokcie i skórę. W tym ostatnim przypadku pozwala chronić przed jej zapaleniem. Biotyna jest bardzo częstym składnikiem preparatów chroniących przed wypadaniem włosów (np. z powodu stresu), jak i walczących z łysieniem. We wspomnianym Profolanie również jest obecna.

Dodaj komentarz