owoce

Jakie witaminy na wypadanie włosów cz. 2

Dbaj o włosy

Kontynuuję temat rozpoczęty przed paroma dniami. W pierwszej części skupiłem się na tym jak na włosy wpływa kompleks witamin B. Ale nie tylko ich potrzebuje nasza fryzura.

Witamina A

To chyba jeden z częściej – obok kwasu askorbinowego – opisywanych składnik. Z grupy tych najważniejszych dla naszego organizmu. I nie ma w tym nic dziwnego. Witamina A jest między innymi odpowiedzialna za nasz wzrok. Dość powiedzieć, że jej przewlekły niedobór może prowadzić do tzw. kurzej ślepoty. To w największym skrócie problem z widzeniem po zmierzchu.

Witamina ta odpowiada też za funkcjonowanie komórek tkanki nabłonkowej. Reguluje też jej wzrost. Podobnie jak i innych komórek. Co ciekawe witamina A chroni nasz układ oddechowy przed szkodliwych działaniem drobnoustrojów.

W jaki sposób beta-karoten wpływa na nasze włosy? W dwojaki. Z jednej strony niedobór tego składnika to prawie pewny nadmiar wypadających włosów. Dokładnie rzecz biorąc łączy się taką sytuację z łysieniem plackowatym. Tak przy okazji dodam, że może dochodzić do problemów z skórą (nadmierne łuszczenie w okolicach kolan). Co z nadmiarem tej witaminy? Gdybyśmy faktycznie przyjęli ogromną jej ilość, lub problem byłby przewlekły, to istnieje ryzyko… nadmiernej utraty owłosienia.

Witamina E

Występuje ona przede wszystkim w olejach roślinnych. Znajdziemy ją też chociażby w orzechach. Witaminę E wymienia się głównie w kontekście ratowania skóry przed starzeniem się. Przede wszystkim dlatego, że jest ona silnym przeciwutleniaczem. To z tego wynikają jej właściwości. Wzmacnia ona między innymi naczynia krwionośne (to też własne dla komórek mieszków włosowych). Chroni też czerwone krwinki przed zbyt wczesnym rozpadem. Opisywany składnik może być elementem profilaktyki miażdżycowej.

Komórki mieszków włosowych witamina E chroni przed szkodliwych działaniem nadmiaru wolnych rodników. I właśnie dlatego jest istotna dla naszej fryzury. Wspomaga też mikrokrążenie, a przez to ma wpływ na jej wygląd. Wspominałem już o tym jakie są jej źródła. Witamina E (w dużym stężeniu) występuje też w preparacie Profolan – najlepszym obecnie rozwiązaniu na męskie łysienie.

Dodaj komentarz