Jak żyje Twój włos?

Dbaj o włosy

Czy odpowiedziałeś sobie kiedyś na tak postawione pytanie? Wyraziłeś zainteresowanie tą kwestią? A warto poznać cykl życia włosa. Im większą masz wiedzę, tym łatwiej będzie Ci na przykład zapanować nad ich wypadaniem.

Photo credit: Arthur78 via VisualHunt.com / CC BY-NC-SA

Generalnie rzecz biorąc „życie” włosa można podzielić na trzy etapy. Dwa główne i jeden przejściowy. Zaczniemy… od początku:).

Faza anagenowa

Określana też mianem wzrostu. Czas jej trwania może być naprawdę różny. Ale mówimy tutaj o kilku latach. Tak naprawdę tylko osoby w przypadku których trwa ona naprawdę długo, mogą się pochwalić wspaniałymi fryzurami. W czasie fazy anagenowej dochodzi do zwiększania się liczby komórek w brodawce włosa. Zwykle ma to gwałtowny charakter. Tempo wzrostu włosa to około 1,5 centymetra na 30 dni. Aczkolwiek może być różnie. W tym czasie mieszek znajduje się głębiej w skórze.

Faza katagenowa

Określana też mianem regresu. Często też nazywa się ją fazą przejściową. W tym czasie włos przestaje rosnąć. Istotne zmiany zachodzą też w położeniu mieszka. Zaczyna się on kurczyć. W tym samym czasie przesuwa się on bliżej powierzchni skóry. Ta faza w porównaniu do pierwszej trwa bardzo krótko. Zwykle do 4 tygodni. Jak wspomniałem wcześniej włos przestaje już rosnąć. Nie wypada jednak jeszcze. Istotne jest też to, że do włosa przestają być dostarczane substancje odżywcze.

Faza telogenowa

Określana też „spoczynkową”. Ta najczęściej trwa około 2 miesięcy. To czas w którym jak wspomniałem włos jest w spoczynku, ale już niedługo zacznie rosnąć nowy. Oczywiście przy założeniu, że nie cierpisz na łysienie. A tak apropo’s tego ostatniego. Zwykle na głowie w fazie telogenowej znajduje się do 15% włosów. Istnieje jednak typ łysienia, określany mianem telogenowego. W największym skrócie w tym wypadku większość włosów na głowie przechodzi w ostatnią fazę. Przyczyn tego typu łysienia szukać należy między innymi w napięciu hormonalnym i metabolicznym. Powodem może być stres, a także niedobory pokarmowe. Wracając do cyklu życia włosa. W tej ostatniej fazie włos zostaje „wypchnięty” przez nowy, który jest w anagenie. Tyle. Proste, prawda?:)

Dodaj komentarz