Budowa włosa - źródło pieknewlosy.info

Jak zbudowany jest włos?

Dbaj o włosy

Budowa włosa - źródło pieknewlosy.infoTak sobie tu piszemy o problemach z łysieniem, czy wypadaniem włosów, ich prawidłową ochroną, jak i nie właściwą pielęgnacją, ale czy zastanawialiście się jak są one właściwe zbudowane? Co powoduje, że wyglądają tak, a nie inaczej i jak właściwie wygląda mieszek włosowy? Generalnie rzecz biorąc w jaki sposób to wszystko działa?

Zacznijmy od tego, że mamy ich na głowie od 100 do 150 tysięcy. Oczywiście zakładamy sytuację idealną, że tak się wyrażę, czyli sytuację kiedy są one zdrowe i nie są wystawiane na szkodliwe czynniki, chociażby te wynikające z genetycznych uwarunkowań do łysienia. Czasem wydaje się, że ktoś ma ich więcej (lub też mniej), ale to najczęściej złudzenie optyczne, spowodowane sposobem ułożenia fryzury, jak i konkretnymi preparatami – na przykład powiększający objętość.

Jak zbudowany jest włos?

Włosy to wytwór naskórka, który jak wiadomo nie występuje tylko i i wyłącznie o ludzi. W zasadzie u nas są one w pewnym odwrocie, co jest wynikiem ewolucji. Pojedynczy włos zbudowany jest z keratyny. Jest to nierozpuszczalny w wodzie związek chemiczny (dokładniej rzecz ujmując: białko). Istotnym elementem jest również melanina. Ona z kolei odpowiada za kolor naturalny kolor naszej fryzury. Włosy to także związki mineralne, oraz tłuszcze.

Teraz spróbujmy prześledzić poprzeczny przekrój pojedynczego włosa. Z zewnątrz mamy do czynienia z tak zwaną martwą częścią. Oznacza to, że nie jest ona w naturalny sposób ukrwiona, czy unaczyniona. W centrum włosa znajduje się rdzeń zawierający między innymi glikogen. Co ciekawe sam przekrój może być różny, zależnie od rasy. I tak na przykład w przypadku rasy biały jest on owalny. Kolor naszych włosów jest „determinowany” przez tak zwaną warstwę korową,bo to właśnie ona jest zbudowana z komórek barwnika, czyli wspominanej melaniny.

Zewnętrzna część włosa jest otoczona tak zwaną osłonką. Jest ona zbudowana jak… typowy dach. Komórki, które się w niej znajdują, zachodząca na siebie właśnie w taki, specyficzny sposób. I to właśnie osłonka jest najbardziej narażona na działanie czynników niszczących włosów. Im mniej zdrowa fryzura, tym mniejsza osłona.

Jak zbudowany jest mieszek włosowy?

Można go określić jako wąską rurkę z której to wyrasta włos. Mieszek włosowy tworzy między innymi korzeń. On jest właściwie dolną część włosa i to nim jest „umieszczona” macierz. To w niej mamy do czynienia z żywymi komórkami, które się dość aktywnie namnażają. Zachodzą w nich również dość istotne procesy metaboliczne. Z racji rozmnażania komórek stare rogowacieją i są wypychane do góry i stają się… tak,dobrze kombinujecie. Stają się widoczną częścią włosa. Cały system znajdujący się w okolicach mieszka włosowego stanowią dodatkowo gruczoły łojowe, oraz tak zwany mięsień przywłosowy.

Ten drugi jest „przymocowany” na dwa sposoby. Z jednej strony przytwierdzony jest do samego mieszka włosowego,a z drugiej do tkanki naskórka. Po co nam on właściwie potrzebny? Do zatrzymywania ciepła. No nie bezpośrednio. W momencie kiedy mięsień się kurczy, włosy i mieszki włosowe się „prostują”,a to powoduje tworzenie ciepła wokół skóry. W naszym przypadku głowy.

A kiedy pojawiają się u nas włosy? Otóż okazuje się, że pojawiają się one już w 3 miesiącu życia. Jeszcze w brzuchu matki, a więc mowa tutaj o zarodku. I to właśnie wtedy zaczynają pojawiać się na skórze głowy. W siódmym miesiącu delikatne – jasne jeszcze wtedy – włosy pokrywają już cale ciało. I to w zasadzie wszystko w dzisiejszym temacie. Mam nadzieję, że wyjaśniłem chociaż mniej więcej jak wygląda to od mikroskopijnej strony.

PRZECZYTAJCIE RÓWNIEŻ: ZMIANY W STRUKTURZE WŁOSA 

One thought on “Jak zbudowany jest włos?

  • A ja się zawsze zastanawiałam, dlaczego jedne włosy są grubsze, inne zaś cieńsze. Chodzi mi w sumie o to dlaczego im włos ciemniejszy- tym grubszy. Prawda, że to zastanawiające? Zauważyliście, że jasne włosy są cieniutki, a ciemne grube i mocne? Zapewne ma to sens i jest sensowne jakiegoś genetycznego powodu czy coś takiego 🙂 Problem tkwi w tym, że nic się nie da podobno z tym zrobić (z tymi jasnymi i cienkimi rzecz jasna 🙂 ) no i blondynki skazane są na takie „wypłoszowe” włosy 🙂 Jedyne co pozostaje, to dbać o nie, żeby nie stały się słabe, nie rozdwajały się i nie łamały.

Dodaj komentarz