Pielęgnacja włosów za pomocą odżywki

Jak wybrać odpowiednią odżywkę

Dbaj o włosy

Pielęgnacja włosów za pomocą odżywkiOdpowiednia pielęgnacja włosów pozwala zapobiegać ich nadmiernemu wypadaniu. Ot takiej trywialnej oczywistości postanowiłem zacząć dzisiejszy wpis. Bo, może i banalne to stwierdzenie, ale często o nim zapominamy, albo nie potrafimy sobie z tym poradzić.

Z „tym”, czyliz wyborem konkretnych preparatów, które będziemy stosować do pielęgnacji naszej fryzury. Nie ma jednak z drugiej strony w tym nic dziwnego, bo przy obecnej ilościach takich produktów naprawdę ciężko wybrać, tym bardziej że wszystkie w zasadzie kuszą wspaniałymi efektami. Dlatego dzisiaj nieco na temat odżywek – jakbyście się z tytułu nie domyślili – ogólnych porad, które wynalazłem w przepastnych archiwach internetu i sam empirycznie kilka poznałem.

Po co nam odżywka?

Pytanie,a w zasadzie odpowiedź będzie z gatunku tych oczywistych. Spotkałem się kiedyś ze stwierdzeniem, że odżywka jest dla włosów tym czym woda dla naszego organizmu. I nie da się z tym nie zgodzić. Z jednej strony można oczywiście pozostać tylko przy szamponie i w sporej liczbie przypadków to wystarczy. Jednak z doświadczenia wiem, że odżywka to rzecz istotna i ważna. Ich zadaniem jest pielęgnacja, odżywianie (co raczej oczywiste), ale także ochrona, a nawet wygładzanie włosów. I tu pierwsza rada, zanim zdecydujecie się na konkretny produkt, zastanówcie się czego od Waszej odżywki wymagacie. Sposób jej działania powinien być jednym z pierwszych kryteriów jakim będziecie się kierować.

Musisz mieć kontrolę

Dokładnie. To ty masz wybrać odżywkę, a nie odwrotnie. To nie reklama powinna być głównym powodem dla którego zdecydujemy na wybór konkretnego preparatu. Pamiętajcie też o jeszcze jednej zasadzie. Szampon i odżywka muszą tworzyć zgrany duet. Najlepiej więc wybierać produkty z jednej serii, są one najczęściej tak robione, aby wzajemnie się uzupełniały (szampon i odżywka).

Jeśli Wasze włosy są kręcone ( w naturalny sposób) to dużo lepszym rozwiązaniem jest odżywka, która nie wymaga spłukiwania. Mają one dobroczynny wpływ na taką fryzurę, a przy okazji nie psują loków. Z drugiej strony warto wiedzieć, że odżywki wymagające spłukiwania dużo rzadziej obciążają włosy ( w zasadzie prawie wcale, bo woda wymywa z głowy preparat, a dokładniej rzecz biorąc jego nadmiar).

Kilka porad dotyczących odżywek

Zanim nałożysz preparat na włosy musisz odcisnąć z nich nadmiar wody. Po pierwsze, to zmniejszy ewentaulne obciążenie fryzury, a po drugie działanie odżywki zostanie zmniejszone. Tego przecież byśmy chcieli uniknąć. Nie polecałbym również nakładania zbyt dużej ilości odżywki, bo tak naprawdę nic to nie da, a przy okazji zbytnio obciążymy włosy,a to może powodować ich nadmierne wypadanie.

Odżywkę nakładamy począwszy od końcówek. Warto też pamiętać o tym, że na bardziej zniszczone partie fryzury można nałożyć jej nieco więcej, ale też jak pisałem wyżej – nie przesadzajmy zbytnio. Błędne jest wcieranie odżywki w skórę głowy. To nie ją staracie się ratować tylko wasze włosy. Poza tym, jeśli będzie tak robić, to może się pojawić na niej podrażnienie, które odbije się również w konsekwencji na fryzurze.

Z podobnego powodu należy unikać konkaktu odżywki z twarzą. Skończyć się to może, albo reakcją alergiczną, albo nawrotem krostek i grudek charakterystycznych dla trądziku. Oczywistym wydaje się też być rada, aby wybierać te preparaty, które mają naturalny skład. Im mniej chemii na naszych włosach, tym lepiej. Te odżywki, które wymagają spłukiwania należy potraktować sporą ilością wody, bo inaczej wasza fryzura będzie przyklapnięta, a przy okazji sprawi wrażenie tłustej.  

3 comments

  • Pytałam kiedy fryzjerki o to, jakich odżywek używać. Stwierdziła ona, że odżywkę powinno stosować się przy każdym myciu włosów, i to koniecznie odżywkę do spłukiwania, gdyż zwyczajnie są one mocniejsze niż te bez spłukiwania. Najsłabsze według niej były odżywki w spray’u. I tak co do tych, które się spłukuje to jeszcze mi powiedziała, że jeśli nie używam żadnych maseczek do włosów, to dwa razy w tygodniu można taką odżywkę potrzymać na włosach dłużej, nawet 10 minut ( przy czym na opakowaniach zwykle jest napisane żeby trzymać 2 minuty ). Chodzi o to, że trzymana na włosach dłużej zastąpi mocną maskę.
    A co do rodzaju odżywek, to wydaje mi się, że teraz firmy kosmetyczne tak ułatwiają nam życie, że nikt nie powinien mieć problemu z doborem. Jeśli nie wiadomo jaką odżywkę wybrać to idźmy po najmniejszej linii oporu- są przecież odżywki do włosów blond, ciemnych, farbowanych i tak dalej 🙂
    A jeszcze wspomniana wyżej fryzjerka stwierdziła, że najlepiej jest używać odżywki z tej samej linii co szampon. Chodziło o kwestię składników. Także sprawa jest w zasadzie banalnie prosta 🙂

  • Ja z wyborem odżywki nie mam nigdy problemu. Z prostej przyczyny. Zarówno szampon jak i odżywkę i kosmetyki pomocnicze (maseczki, olejki) kupuję zawsze w salonie fryzjerskim, w którym to kosmetyki te dobiera mi fryzjerka. Raz fryzjerce zaufałam i absolutnie nie żałuję. Kosmetyki w salonie są profesjonalne, mocniejsze niż te zwykłe, sklepowe no i najważniejsze, że dobrane przez profesjonalistkę. Koleżanka moja też kupuje kosmetyki profesjonalne, fryzjerskie, ale wiem, że kupuje je przez internet, bo znalazła gdzieś sporo taniej i też sobie chwali. Także ja polecam taką formę doboru odżywki.

  • Spotkałam się kiedyś z dość nietypowym dość zastosowaniem odżywki, mianowicie myciem nią włosów. Stosuje się tę metodę gdy włosy są bardzo suche i zniszczone, na przykład po trwałej ondulacji, i przy naturalnie mocno skręconych włosach, które ponoć z natury są przesuszone. Sama próbowałam, kiedy po zmianie farby, moje włosy stały się jedną, wielką kopką siana.
    Oczywiście nie myje się odżywką tak normalnie jak szamponem, a jest na to specjalny sposób. W zasadzie to początek jest taki jak przy standardowym użyciu odżywki, z tym, że przed nią nie używa się szamponu 🙂 Włosy najpierw trzeba dobrze namoczyć, po czym delikatnie odcisnąć z nich wodę (czyli tak jak pan napisał), a następnie należy podzielić je na kilka pasm. Odżywkę, w sporych ilościach w tym przypadku powinno się nakładać od nasady głowy do końca, a na końce oczywiście trzeba nałożyć jej więcej. Nakładamy jej naprawdę sporo, nie żałujmy jej. Wcześniej trzeba zaopatrzyć się w grzebień o szeroko rozstawionych zębach. Tak nasmarowane włosy rozczesujemy powoli grzebieniem, by odżywka dotarła do wszystkich włosów. Rozczesywanie zaczynamy od końcówek. Odżywkę obficie spłukujemy ciepłą wodą, a na koniec spłukujemy jeszcze chłodną wodą. Włosy będą super odżywione.

Dodaj komentarz