Jak pielęgnować włosy?

Dbaj o włosy

Dzisiaj skupimy się nie tyle na ich ratowaniu, co na niedopuszczeniu do wypadania. To będzie dość „luźny” wpis. Pielęgnacja włosów z jednej strony nie musi być skomplikowana. Wiele zależy od stanu fryzury, ale i skóry głowy. Jeśli np. ta ostatnia jest przesuszona lub się przetłuszcza, to wtedy sytuacja staje się nieco trudniejsza.

mycie-wlosow

Zaczynamy od mycia

No dobra, tak naprawdę początkiem będzie coś innego, ale to właśnie ten etap pielęgnacji jest ważny. Zanim jednak do niego przystąpimy, najpierw warto włosy do tego przygotować. Trzeba je po prostu rozczesać. Oczywistością jest to, że czas trwania tego procesu uzależniony jest od długości włosów. Szczotka? Kwestia indywidualna. Dobrym rozwiązaniem na pewno jest taka, która ma miękkie włosie.

Wybór szamponu to już nieco bardziej skomplikowana sprawa. Przede wszystkim trzeba pamiętać o dwóch sprawach. Słuchamy się swoich włosów. Prosta sprawa, one najszybciej dadzą nam znać, czy dany szampon jest dla nas. Druga sprawa – czytamy etykiety. Starajmy się unikać takich produktów, które zawierają związki, mówiąc delikatnie, szkodliwe dla naszych włosów. Wiele jest pozytywnych opinii w kwestii naturalnych składników. Odrębną kwestię stanowią własnoręcznie przygotowywane szampony. To już nasze ryzyko. Mam znajomą, która stosuje orzechy piorące. Samo zrobienie szamponu, nieco czasu kosztuje. Wspomniane orzechy, a w zasadzie łupiny najpierw się gotuje. Jest to tak szczerze powiedziawszy średnio przyjemny zapach, ale idzie się przyzwyczaić. W jej przypadku włosy stają się bardziej błyszczące i lekko puszyste. Nie wydaje mi się jednak, aby dużo ludzi zdecydowało się na taki sposób;).

Lepiej z perspektywy wielu osób, postawić na profesjonalne produkty. Z drugiej jednak strony, wiele z takich szamponów to zwykła „masówka”. Aby się o tym przekonać, wystarczy pójść do fryzjera. Jak wyglądają włosy po wyjściu? No właśnie:). Ogromny w tym udział właśnie szamponu. A jakich używają? Odpowiedzcie sobie na to pytanie sami.

Odżywki, maseczki itd.

Tutaj podobnie jak w przypadku szamponów warto słuchać swoich włosów. Trzeba też wziąć pod uwagę ich rodzaj. Dobieramy odżywkę do nich. Można też oczywiście zdecydować się domowe odżywki do włosów. W tym wypadku warto mieć jednak „świadomość” poszczególnych składników i ich ewentualnych skutków ubocznych. Oczywiście w tym przypadku to raczej rzadkość. Ale warto o tym pamiętać. Druga sprawa to ustalenie co akurat w danym momencie naszej fryzurze jest potrzebne i dostosowania do tego preparatu. To jak pisałem wcześniej rzeczy oczywiste, ale naprawdę warto o nich pamiętać.

Odpowiednia pielęgnacja to także pewne zasady, które trzeba się kierować. Określiłbym je mianem „różnych”. W tej grupie znajdziemy między innymi zasady ze stylizacją, ale i z ochroną. Przykładowo latem starajmy się chronić skórę głowy przed palącym słońcem. Uważać należy na farbowanie. Istotne jest nawet to w jaki sposób rozczesujemy. To tak naprawdę dużych „małych” kwestii, które mają jednak niebagatelny wpływ na stan fryzury. I to myślą, zakończę dzisiejszy wpis.

Dodaj komentarz