Jak dbać o włosy wiosną?

Dbaj o włosy

Dzisiaj odejdziemy od tematu wypadania włosów (chociaż tak naprawdę nie do końca) i łysienia. Wiosna w pełni, czas więc coś ze sobą zrobić. To chyba najlepszy moment na zmianę stylu życia. Zdrowsza dieta to jeden ze sposobów. Może też warto się ruszyć sprzed telewizora? Na pewno dobrze zwrócić uwagę na swoje włosy. Po zimie często wyglądają one źle. Przesuszone i bez blasku. No i mogą wypadać, czasem w dużych ilościach.

wlosy

Od czego zacząć?

Trzeba najpierw dosłownie przyjrzeć się włosom. Zobaczyć w jakim są stanie. Następnie opracować plan zmian i działań, które wykonacie. Te pierwsze powinny dotyczyć przede wszystkim szamponu, czy szerzej – sposobu pielęgnacji. Wiosną lepiej postawić na delikatne preparaty. Warto też zdać sobie sprawę z tego, że w tym czasie raczej włosy się nie przetłuszczają. Oczywiście to przy założeniu, że jesteśmy zdrowi i nie doprowadziliśmy do tego po zimie (o czym dalej). Włosy można myć teraz rzadziej. Nie można zapomnieć o odżywkach. W tym jednak wypadku również warto zwrócić uwagę na stan włosów. Jeśli po zimie nie są one zbyt zniszczone, to tak naprawdę odżywek można używać rzadziej. Wiosną w ogóle lepiej zdecydować się na lżejsze preparaty tego typu.

Co jeśli się przetłuszczają?

Zimą to wcale nie taki rzadki problem. Wielu z nas nosi czapki, a to jeden z czynników zwiększających ryzyko nadmiernego wydzielania sebum. Oczywiście nie namawiam nikogo na to, żeby czapek nie nosić. Może się okazać jednak tak, że wiosną będziemy się ze wspomnianym problemem zmagać. Rozwiązania szukać należy przede wszystkim w szamponach, które są przeznaczone do pielęgnacji włosów przetłuszczających się. To oczywiste. Warto zwrócić uwagę na skład takich preparatów. Szukajcie tam między innymi ekstraktu z szałwii, rozmarynu i pokrzywy.

Co jeśli są przesuszone?

To też nie jest rzadka sytuacja, zwłaszcza po długiej i chłodnej zimie (w obecnym roku akurat mieliśmy szczęście). W tym z kolei wypadku warto przede wszystkim szukać miodu i olejów na etykietach szamponów. Maski regeneracyjne do włosów to też nie będzie zły pomysł. Istnieje też oczywiście cała bateria domowych sposobów na ten problem. Pierwsze co mi przychodzi do głowy to maseczka z jajek i oliwy z oliwek.

Co jeszcze zrobić?

No pewnie warto byłoby spojrzeć na swój jadłospis. Ten i tak zwykle wiosną ulega przecież przeobrażeniu. W końcu pojawiają się świeże warzywa. Dobrze byłoby jednak wybrać produkty zawierające konkretne witaminy i pierwiastki, przeznaczone do włosów. Takie odżywianie od wewnątrz warto jednak robić z rozwagą. Nie zapominajcie o wszystkich potrzebnych składnikach dla organizmu.

Suplementacja? W zasadzie dlaczego nie. Oczywiście nie jako główny sposób ratowania włosów, ale jako dodatek. Wybór jest ogromny i jak zwykle powtarzam indywidualny. Można zdecydować się suplement, który zawiera tylko jeden składnik, ale za to mający „szerokie” działanie. Za przykład posłużą skrzyp i pokrzywa. Ważna jest jedna sprawa, o której często się zapomina. Suplementów nie przyjmujemy cały czas. Koniecznie trzeba robić przerwy. Zwykle na ulotkach jest dokładnie napisane ile bez przerwy można przyjmować dany suplement.

Dodaj komentarz