Jak chronić włosy przed słońcem?

Dbaj o włosy

Włosy po kąpielach słonecznych stają się matoweMyślę, że dzisiejszy temat jest jak najbardziej na czasie, tym bardziej że lato w pełni, a słońce niemiłosiernie biczuje (pozwolę sobie na taką liryczną metaforę), zarówno nasze ciała jak i włosy. W zasadzie rzadko kiedy w wakacyjnym wirze pamiętamy o tym, żeby dbać o fryzurę. O ile w przypadku panów to może mniej istotny problem, bo my i tak rzadko dbamy o włosy, o tyle panie powinny zainteresować się kilkoma poradami poniżej.

Zacznijmy od nakrycia głowy. Chustki, czapki, czy kapelusze – oprócz tego, że chronią nasze głowy przed przegrzaniem i udarem, a nasze włosy przed zbytnim przesuszaniem (to dość powszechny problem w okresie wakacyjnym). Szczególnie blondynki powinny pamiętać o nakryciu głowy, gdyż ich włosy są z natury cieńsze. Warto też zadbać o odpowiednie kosmetyki, które zawierają specjalne filtry UV. Nazwijmy je preparatami przeciwsłonecznymi. Najczęściej występują w postaci spray’u. Wybierajcie te produkty, które bazują na naturalnych składnikach, bo odżywią, a jednocześnie nie naruszą ich struktury.

Po każdej kąpieli, również tej w jeziorze, morzu, czy na bogato – w oceanie powinna być taka sama reakcja : porządne rozczesane włosów. W takim przypadku łuski zostają zamknięte, a dzięki temu dużo lepiej i łatwiej rozprowadzać, zarówno produkty stylizacyjne i pielęgnacyjne. Jeśli jednak włosów czesać nie będziemy to gwarantuje, że prędzej czy później zaczną się łamać i staną się matowe.

Przy okazji dobra rada. Najlepiej ograniczyć moczenie swojej fryzury w czasie kąpieli. Zdaje sobie sprawę jaką przyjemność sprawia zanurzenie się w zimnej wodzie, szczególnie w gorący dzień, ale dla włosów to katastrofa. No chyba, że macie na głowie czepek. W innym przypadku woda spłukuje hydrolipidową powłokę ochronną, a to z kolei powoduje, że słońce dużo bardziej negatywnie wpływa na naszą fryzurę. To z kolei uruchamia reakcję utleniania, powstają wolne rodniki uszkadzające wewnętrzną strukturę włosów.

 

Na rynku dostępnych jest coraz więcej preparatów do włosów zawierających specjalne filtry przeciwsłoneczne

 

 

 

To właśnie w lecie najbardziej trzeba zadbać o naszą fryzurę (drugą taką porą roku jest zima). Dlatego też poza produkty typowo przeciwsłonecznymi, warto zainwestować w preparaty odżywiające i regenerujące włosy. Oczywiście będzie to kosztowało zarówno pieniędzy, jak i czasu. Tego pierwszego podczas wakacji możemy mieć nieco mniej, aczkolwiek warto sobie wygospodarować jakąś kwotę na kosmetyki do włosów. A co do czasu? Myślę, że akurat tego podczas wakacji mamy mnóstwo, dlatego też chociaż część, warto przeznaczyć na regeneracje włosów i działanie profilaktyczne.

Dodaj komentarz