Hormony a włosy

Dbaj o włosy

Na stan Twojej fryzury wpływ ma wiele czynników. Zwykle wymienia się pielęgnację włosów, stres i dietę. Swoje do powiedzenia mają też hormony i związki chemiczne z nimi powiązane.

wlosy

Androgeny

Właśnie w tym wypadku mamy do czynienia z pewnym związkiem chemicznym powiązanym z hormonami (w tym wypadku męskimi). Androgeny u panów są odpowiedzialne za wiele ważnych cech, chociażby płciowych. Nie tylko jednak. To na przykład podniesienie poziomu androgenów w okresie dojrzewania jest związane z zwiększoną pracą gruczołów łojowych. Efektem tego jest chociażby trądzik.

Co androgeny mają wspólnego z włosami? Aktywną formą testosteronu jest dihydrotestosteron. To on powoduje osłabianie mieszków włosowych. W pewnym sensie je usypia. Konsekwencją tego jest wypadanie włosów i ich nieodrastanie. To z kolei powoduje widoczne łyse miejsce na głowie (zakola itd.). Aby temu zapobiec należy stosować inhibitory (blokery) tego związku. Zmniejszają one jego negatywny wpływ na włosy.

Najlepsze naturalne inhibitorz dihydrotestosteronu

Żeńskie hormony

Wysoki poziom estrogenu powoduje, że fryzura staje się wyraźnie piękniejsza. Włosy są mocniejsze i bardziej bujne. Jednym z dowodów na to jest ciąża. W tym czasie poziom kobiecych hormonów się podnosi. To powoduje widoczne zmiany we fryzurze (nie zawsze jednak i warto o tym pamiętać). Po urodzeniu dziecka, kiedy ich poziom zaczyna spadać, włosy mogą wypadać. Proces ten zwykle zostaje zatrzymany po około trzech miesiącach. W żadnym wypadku nie polecam panom przyjmowanie kobiecych hormonów. Spowoduje to więcej szkód, niż pożytku w postaci pięknej fryzury.

Hormony tarczycy

Jednym z objawów niedoczynności tego narządu jest słaba kondycja włosów i ich wypadanie. Co prawda nie najbardziej istotnym, ale zauważalnym. Hormony tarczycy to między innymi tyroksyna (oznaczana jako T4) i trójjodotyronina (T3). Odpowiadają one w Twoim organizmie za wiele ważnych procesów. Przy badaniu tego gruczołu oznacza się poziom TSH. Jeśli jest on za wysoki to zwykle świadczy o niedoczynności tarczycy. Oznacza to, że jest produkowane zbyt mało hormonów. Przede wszystkim za wypadanie włosów wini się tyroksynę. W jaki sposób jeszcze objawia się niedoczynność tarczycy. Rodzaj tego problemu określany jako pełnoobjawowy to między innymi przyrost masy ciała, sztywność mięśni i obolałe stawy. W przypadku tej choroby pojawia się też obniżone libido. Osłabiona pamięć i koncentracja to kolejne symptomy.

Dodaj komentarz