Dlaczego wypadają mi włosy? (cz.2)

Przyczyny łysienia

Niespełna tydzień przyszło Wam czekać na drugą część tekstu, który odpowie na pytanie dlaczego macie problem z fryzurą. Z pierwszej możecie dowiedzieć się między innymi jaki wpływ na włosy ma niedobór niektórych pierwiastków.

hairstyle-1473541_640

Ciąża

Dzisiejszą zaczniemy od trzęsienia ziemi. W życiu niektórych – dosłownie;). W kwestii wypadania włosów w ciąży spotkacie się z dwoma koncepcjami. Pierwsza z nich mówi, że włosy wypadają w dużych ilościach w momencie, gdy już urodzisz dziecko. To efekt obniżania się poziomu hormonów w organizmie. W takiej sytuacji zwykle w czasie ciąży Wasza fryzura będzie wyglądała lepiej niż wcześniej. To też efekt wspomnianego poziomu hormonów.

Druga koncepcja to sytuacja w której włosy lecą w czasie ciąży. Z podobnego powodu. Jest to jednak sytuacja rzadsza niż wspomniany wyżej przypadek. Zdarza się, że włosy w czasie ciąży lecą z powodu niedoborów żywieniowych. Warto na to zwrócić uwagę.

Dobrą informacją jest to, że jeżeli włosy lecą po ciąży, to po pewnym czasie ten proces ustanie. Czy ratować w tym czasie się np. suplementami wzmacniającymi fryzurę? To już kwestia rozmowy z lekarzem.

Grzybica skóry głowy

Jej przyczyną jest osłabienie odporności organizmu. Zwykle to my sami do niego doprowadzamy. Grzyby, które je powodują, są naturalnym elementem flory znajdującej się na organizmie. W przypadku jednak jego osłabienia zaczynają działać na „naszą” niekorzyść. Problem polega na tym, że nie atakują one jedynie skóry głowy (dochodzi do podrażnień naskórka). W przebiegu tej choroby wypadają włosy. Pojawiają się łyse placki. Leczenie grzybicy przede wszystkim skupia się na stosowaniu pewnych szamponów. Wiele zależy jednak od nasilenia choroby. W skrajnych przypadkach stosuje się leki doustne.

Leki a łysienie

To dopiero ciekawy temat. I bardzo obszerny. Wiele leków wykazuje skutek uboczny w postaci negatywnego wpływu na włosy. Co bardzo ważne to, że jest opisany na ulotce, nie oznacza od razu jego pojawienia się. Jakie leki mają taki skutek uboczny? Na pewno warto wspomnieć o dermatologii. Mam tutaj na myśli chociażby leki stosowane w przypadku łuszczycy. Przy leczeniu immunosupresyjnych już po kilku tygodniach (zwykle trzech) dochodzi do wypadania włosów.

Niektóre antybiotyki – zwłaszcza stosowane przez dłuższy czas – mogą wywołać taki problem. Kolejnymi lekami, które mogą powodować – zwykle czasowe – wypadanie włosów, to te stosowane przy leczeniu depresji i nadciśnienia tętniczego. A tak naprawdę to jedyne wycinek preparatów, które mogą (ale nie muszą) wywołać wypadanie włosów .

Dodaj komentarz