Dlaczego one lecą?

Przyczyny łysienia

Dzisiaj odpowiemy na tak zadane pytanie. A w zasadzie przedstawię możliwe przyczyny, bo jest ich jak wiadomo więcej niż jedna. To czy akurat w Waszym przypadku będzie ona odpowiedzialna za nadmierne wypadanie włosów, to już pozostaje do sprawdzenia przez Was.

putanie

Zaczniemy od tego, że lecą, bo muszą. Cykl „życia” włosa obejmuje fazę wzrostu, a także spoczynku (wypadania). Tego „nie przeskoczymy”. Nie powinno to nas też specjalnie przejmować. Kiedy natomiast powinniśmy się martwić? To kwestia indywidualna. Natomiast możecie być pewni, że jeśli faktycznie zaczniecie je tracić w nadmiernych ilościach, to zauważycie ten problem. Pierwsze pytanie, to tytułowe „dlaczego lecą?”. Najpierw pomocniczo odpowiedzmy sobie…

Jak wygląda nasza dieta?

Tak moi drodzy, to co jest na Waszym talerzu, ma spory wpływ na organizm. Oczywiście, jeśli jadłospis będzie niezdrowy, to po pierwsze nie oznacza to od razu, że zaczniecie tracić w nadmiernych ilościach włosy. Po drugie nie nastąpi to od razu. Podobnie jest w przypadku odwrotnym, a więc kiedy chcecie „naprawić” dietą stan fryzury. Co to znaczy niezdrowy jadłospis? No tego chyba nikomu tłumaczyć nie trzeba. Włosom tak przy okazji szkodzi długotrwały brak między innymi cynku, selenu, siarki i żelaza. Warto też unikać niedoboru witamin E i C.

Czy mam stresujące życie?

To drugie, istotne pytanie. Stres jest czynnikiem, który może sporo w naszym organizmie napsuć. Dotyczy to również między innymi włosów właśnie. Należy zdać sobie jednak sprawę, że chodzi tak naprawdę o długotrwały, wyniszczający stres. Co istotne utrata włosów jest w tym wypadku powiązana z dodatkowymi problemami które występują w takiej sytuacji. Przykładowo, stres powoduje, że jemu mało i niereguarlnie, a wtedy patrz akapit wyżej.

Stres występuje też przy chorobach. W takiej sytuacji nie musi być on widoczny. Można powiedzieć, że objawów nie ma, ale stresuje się nasz organizm. I takie choroby mogą również być przyczyną utraty włosów. Co ważne, takie problemy pojawić się mogą przede wszystkim przy chorobach z wysoką gorączką.

Może to zatrucić?

Tutaj już wkraczamy na poważny grunt. Wypadanie włosów może być między innymi związane z kontaktem z trującymi chemikaliami. Może być to długotrwałe „wystawienie” na ich działanie, ale nie tylko. Wiele w tej kwestii zależy od stopnia nasilenia działania takich chemikali itp. Zatruć można się m.in. talem, czy arsenem. Bardzo często włosy wypadają już po dwóch tygodniach. Nie one jednak pierwsze są objawem, bo na początku po prostu źle się czujemy. Co istotne, włosy powinny po pewnym czasie odrosnąć.

A może to tarczyca?

To jest problem natury zdrowotnej mający wiele objawów. Tarczyca, a w zasadzie problem z hormonami, które są przez nią produkowane, może powodować tracenie włosów w nadmiernych ilościach. Co istotne, dotyczy to zarówno niedoczynności tego gruczołu i jego nadczynności. W tym drugim przypadku może dojść do tzw. łysienia uogólnionego. Przy niedoczynności włosy stają się przerzedzone. Warto więc sprawdzić stan swojej tarczycy.

Dodaj komentarz