Czym jest łysienie łojotokowe?

Przyczyny łysienia

Dzisiejszy temat nieco zazębia się z tym, o którym pisałem ostatnio. Wspomniałem tam na końcu wpisu o tak zwanym łysieniu łojotokowym. Potem czytając to co napisałem, zdałem sobie sprawę, że w zasadzie nie poruszyłem na blogu tego tematu.  Dlatego też dzisiaj postanowiłem naprawić swój błąd.

Łysienie łojotokowe to w zasadzie jeden z najczęściej pojawiających się problemów z włosami. Jak sam nazwa wskazuje, jego przyczyną jest zbyt duża ilość wydzielanego sebum. Jest to dolegliwość – bo tak to należy określić – która jest dziedziczna i dotyka raczej mężczyzn. Co ciekawe taki typ wypadania włosów często towarzyszy innym, jakbyśmy mieli za mało problemów.

Z drugiej jednak strony, często sami do takiego współwystępowania doprowadzamy, poprzez zaniedbania dotyczące higieny włosów. W przypadku kiedy nasza fryzura ma tendencję do przetłuszczania się jeżeli nie będziemy odpowiednią o nią dbać, to istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia łysienia łojotokowego. Na szczęście, obecnie jest tyle produktów przeznaczonych specjalnie dla osób z przetłuszczającymi się włosami, że higiena właściwie nie stanowi problemu.

Sama walka z nim właściwie ogranicza się do sukcesywnego zmniejszania ilości wydzielanego z gruczołów sebum. Również w tym wypadku na rynku jest całkiem sporo preparatów przeznaczonych do walki z łysieniem łojotokowym. Od siebie mogę Wam tylko poradzić, żebyście bacznie zwracali uwagę na ich skład i wybierali te, które zawierają przede wszystkim witaminy  grupy B. Najlepiej aby były to witamina B2 i B5. Ważne są też te oznaczone literami A i E. W kwestiach niezwiązanych z preparatami, a jednak dość istotnymi: unikajcie zbyt dużych ilości alkoholu, tytoniu i ostrych dań.

I wbrew temu co często się powtarza nie powinno się przy takim typie włosów myć ich codziennie. Zamiast sobie pomóc- zaszkodzimy, gdyż sami doprowadzamy wtedy do tego, że gruczoły łojowe pracują ze „zwiększoną mocą”.

2 comments

  • Witam. Chciałbym zapytać o radę. Mam ledwo 20, a już zaczynam łysieć. Piszę w tym temacie, bo zauważyłem już jakiś czas temu, że moje włosy zanim zaczęły wypadać, zrobiły się strasznie tłuste. Próbowałem kilku szamponów na takie włosy, plus moja dziewczyna robiła mi jakieś dziwne płukanki, ale niestety nic nie pomogło. I mniej więcej 2 miesiące zaczęły mi włosy wychodzić w strasznie dużych ilościach. Można coś z tym zrobić? Bo nie chciałem bym wyłysieć w wieku 20 lat.

  • Słuchaj, ja Ci powiem tak. Jeżeli faktycznie miałeś problem ze zbyt dużą ilością łojotoku, to może być bezpośrednia przyczyna łysienia. Nie będę ściemniał, że pomogą Ci jakieś cudowne preparaty. Najlepiej udaj się po prostu do dermatologa, on zbada stan Twojej skóry głowy i prawdopodobnie przepisze Ci konkretny preparat – lek. Natomiast we własnym zakresie możesz zadbać o suplementację, odżywianie włosów itd. Nie zaszkodzi, ale zawsze może pomóc.

Dodaj komentarz