Czy wypadanie włosów u kobiet jest normalne?

Dbaj o włosy

Odpowiedź wbrew pozorom nie jest jednoznaczna. Z jednej strony utrata włosów jest naturalnym procesem. Z drugiej jednak strony istnieją oczywiście sytuacje, które do normalnych bardzo trudno zaliczyć. Często wina za utratę włosów leży po stronie pań. 😉

Może zacznę od tej „normalnej” sytuacji. Włosy tracimy w ramach ich naturalnego cyklu życia. Mamy więc fazę wzrostu i ich wypadania. Na miejsce utraconego wyrośnie nowy. W takiej sytuacji można więc powiedzieć, że wypadanie włosów jest normalne. Kiedy nie jest?

wlosy

Dieta i stres

Świadomie umieszczam te dwa czynniki obok siebie, bo chociaż mają wpływ na stan włosów niezależnie od siebie, to czasem jednak się uzupełniają. Zacznijmy od diety, a dokładniej rzecz biorąc od odchudzania. Proces ten jest żmudny i obwarowany sporą liczbą zasad. Na przykład głodowym jadłospisem. I tutaj można powiedzieć jest główny problem. Bardzo często głodowy jadłospis równa się niedobory składników, tak pierwiastków jak i witamin. Jeśli taka sytuacja trwa zbyt długo, albo ma dużą częstotliwość, to zwiększa się ryzyko utraty włosów.

Stres, zwłaszcza przedłużający się, to spore obciążenie dla organizmu. Prędzej czy później pojawią się różnego rodzaju dolegliwości. Niektóre z nich naprawdę groźne i nadmierne wypadanie włosów będzie tak naprawdę najmniejszym problemem. Oba czynniki jak mówiłem mogą ze sobą współdziałać. Zwykle wygląda to tak, że stres negatywnie wpływa na dietę. Ta staje się nieregularna i śmieciowa. Efekt? Duże prawdopodobieństwo problemów z włosami.

Hormony

Tutaj sprawa robi się zdecydowanie bardziej skomplikowana. W niektórych sytuacjach można powiedzieć, że utrata włosów spowodowana przez nie – w większości przypadków – jest normalna. Za idealny przykład posłuży tutaj ciąża. Najczęściej w takiej sytuacji fryzura nabiera blasku. To dzięki działaniu hormonów. Po urodzeniu dziecka ich poziom spada, a to zwykle skutkuje nadmiernym wypadaniem włosów. I to w zasadzie sytuacja normalna. Może się zdarzyć, że w czasie ciąży włosy jednak będą wypadać w nadmiarze. To już trudno uznać za sytuację normalną.

Utrata włosów u kobiet może też być efektem wieku i hormonów. W momencie, kiedy pojawiają się pierwsze objawy menopauzy, oznacza to obniżenie poziomu estrogenów i progesteronu. Liczba symptomów z tym związanych jest duża, ale ja tutaj co oczywiste skupiam się jedynie na włosach. Mogą one w tym czasie zacząć wypadać w dużych ilościach. Pojawia się też problem z ich wyglądem. Fryzura traci swój dotychczasowy blask.

W związku z działaniem hormonów może też dojść do łysienia. W tym wypadku mówimy o wyższym poziomie androgenów. Te ostatnie to męskie hormony, które jednak występują u kobiet. Tę sytuację trudno uznać za normalną (taką utratę włosów). Łysienie u kobiet w tym konkretnym wypadku ma dość specyficzny przebieg. Jest to typ rozlany. Dotyczy on w zasadzie całej głowy, chociaż z tyłu fryzurą będzie bardziej bujna. To jak bardzo będzie to widoczne, zależne jest od wielu czynników. Z łysieniem typu androgenowego u kobiet można walczyć. Jest ono obwarowane jednak wieloma nakazami. O nich jednak innym razem.

Dodaj komentarz